Torma prügila sai uue ladestusala

Uue ladestusala rajamise tingis asjaolu, et senine, 2001. aastal rajatud poolehektarine ladestusala on juba täis: kuue aasta jooksul on sinna paigutatud 35 000 tonni tavajäätmeid.

Ladestusala ehitanud AS Aspi tööga oli Torma vallavanem Riina Kull äärmiselt rahul. Uue ladestusala ehitamine polnud vallavanema sõnul probleem, küll aga selle rahastamine.

?Kuna omaosaluse osakaal selliste projektide puhul on tõusnud viiekümne protsendini ja Torma vald on Torma prügila ainuomanik, tuli meil pangalaenu võtta,? ütles Riina Kull.

Nüüd, mil uus ladestusala valmis, saab hakata vana tasapisi mineraalainega katma.

Torma vallale kuuluva Torma prügila tulevikuplaanid on seotud Tartu linnaga: nimelt on loota, et 2009. aastast, mil Tartu-lähedane keskkonnaohtlik Aardlapalu prügila sulgeda tuleb, hakkab Tartu linna prügi kas täielikult või osaliselt Võtikvere poole veerema.

?Läbirääkimised selles osas käivad,? ütles Riina Kull. ?Tartul on prügi ladestamisega probleem tekkimas, samas tahaksid nad lahendada selle nii, et neil endil oleks võimalus ka selle teenuse hinna kujundamisel kaasa rääkida. Kui Tartu otsustab oma prügi siia tooma hakata, on loogiline, et linnast saab ka prügila osanik. Suurema osa aktsiapakist jätame siiski enda kätte.?

OÜ Amestop juhataja Toomas Orumaa lisas, et peale Aardlapalu ootab 2009. aastal sulgemist Rakvere prügila, mis tähendab, et ka osa selle teeninduspiirkonna prügist võib hakata Tormasse laekuma. Tänu sellele on Torma prügilal lootust virelemisstaadiumist normaalse arengu staadiumi jõuda. Prügila normaalseks arenguks on spetsialistide hinnangul vaja aastas vastu võtta vähemalt 35 000 tonni jäätmeid. Senini on Tormas vastu võetud vaid 7000 tonni prügi aastas.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus