Torma poisid võitsid filmikonkursi

Torma põhikooli draamaringi OFF liikmete Andrus Lauringsoni, Aleks Saia, Ralf-Robert Luige ja Rasmus Laulu loodud film “Varanduse otsijad” võitis noorte liiklusohutuse teemaliste filmide konkursil “Kuldsebra” lühifilmide kategoorias esikoha.

Nimetatud konkursi korraldasid Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna Prefektuur ja Maanteeamet selleks, et anda noortele võimalus osaleda liikluse ohutumaks muutmisel. Valminud filme kasutab politsei edaspidi ennetusprojektides ja loengutes õppematerjalina.

Tormalaste film tõusis teiste lühifilmide hulgast esile huvitava vaatenurga poolest: helkurit käsitletakse selles kui elu päästvat aaret. Nagu seiklusfilmis, leiavad poisid kõigepealt kaardi, otsivad selle abil üles maasse peidetud laeka ning lähevad laekas peituva aarde — antud juhul siis helkuri — pärast lõpuks jagelemagi.

“Filmikonkursil osalemine võimaldas püstitada draamaringi lastele põneva eesmärgi ja hea tulemuse saavutada,” ütles OFFi juhendaja Ülle Säälik. Et meie koolis on kokkuhoiuaasta, siis ei saanud me teatrifestivalidele sõitmise võimalusele eriti loota. Filmikonkursil saab aga osaleda kodunt lahkumata.”

Filmi tegemisel kaasa löönud poisid õpivad kõik kuuendas klassis. Stsenaariumi kirjutamisel läksid käiku nii juhendaja kui ka poiste ideed. Konkursi korraldajaid huvitasid küll eelkõige need filmid, mis tutvustaksid uut liiklusseadust, ent see teema tormalasi ei inspireerinud. Liiklusohutust kui niisugust käsitlevatest teemadest tundus lastele tuttavaim paljukõneldud helkuriteema ja nii tehtigi film just sellest.

Filmi materjali võttis operaatori rolli täitnud Rasmus Laul üles fotoaparaadiga: need võimaldavad tänapäeval enamasti ju ka videolõike salvestada. Monteerimiseks kasutati üht lihtsamat selleks mõeldud programmi – MovieMaker’it.

Filmi kokkumonteerimine osutus uskumatult raskeks. Vahepeal kavatsesime isegi käega lüüa, aga lõpuks oma võistlustöö napilt tähtajaks valmis,” ütles Ülle Säälik.

Tormalaste “kaheteistkümnendal tunnil” valminud võistlustöö osutus võidutööks. Teise koha saavutas lühifilmide kategoorias tallinlane Raiko Suits ning kolmanda koha Gränty ja Käroly Reidla Uulu põhikoolist Pärnumaalt. Joonisfilmi kategoorias läksid kolm esimest kohta Nukufilmi lastestuudios tegutsevatele tallinlastele Erasmus Ignatius Eltsile, Markus Aleksander Jussilale ja Rasmus Leinsalule. Konkursile saadeti ühtekokku 23 filmi, neist 19 olid joonisfilmid.

“Filme vaadates selgus, et lapsed loovad liiklusest kõneldes hoopis teistsuguseid seoseid kui täiskasvanud. Osa filme ei keskendunud aga ainult liiklusele, vaid olid seotud ka politsei tööga,” ütles konkursi üks eestvedajatest, Lõuna Prefektuuri ennetusteenistuse komissar Kairi Ruus.

Üleeile käisid konkursi paremad, Torma OFFi poisid ja juhendaja sealhulgas, Põlvamaal Varbusel tegutsevas Eesti Maanteemuuseumis autasusid vastu võtmas. Üksiti tutvuti muuseumi ekspositsiooniga ja seigeldi sealses vahvas liikluslinnakus.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus