Torma õppurid saavad kuu lõpus oma majja

Alates juulist rekonstrueeritakse C. R. Jakobsoni nimelise Torma Põhikooli maja ning remont peaks kõigi eelduste kohaselt valmis saama selle kuu lõpuks. Seni toimuvad koolitunnid raamatukogus, rahvamajas ja sööklahoones.

 

7. juulil alustas Jaagor Grupp OÜ Torma Põhikooli rekonstrueerimist, mille käigus remonditakse koolimaja siseruumid, osaliselt ka katus ning mõnede hoonete välisfassaad. Lepingu kohaselt pidi koolimaja valmis ja õpilased majja tagasi saama septembri alguseks, ent juba ehituse algfaasis ilmnesid ehitajatele nii mõnedki üllatused.

Jaagor Grupp OÜ juhatuse liige Ingmar Kiidjärv selgitas, et iga vana maja rekonstrueerimisel tuleb ette üllatusi. Kuna koolihoone vanem osa on muinsuskaitse all, siis tuli enne kirka seina löömist konsulteerida ka muinsuskaitseameti järelevalveinspektoritega ja leida mitmes asjas kompromiss. „Esiteks avastasime, et tänapäevased konstruktsioonid ei mahu vanasse hoonesse ära,” rääkis Kiidjärv. Probleemi lahendamiseks tuli kokku kutsuda järjekordne koosolek ning töö selleks ajaks seisma panna.

Ehitusfirma pikendas valmimise tähtaega

Teiseks suuremaks takistuseks olid ventilatsioonisüsteemid, nimelt ei olnud tänapäevaseid ventilatsioonisüsteemi detaile võimalik koolimaja vanemasse ossa kuidagi mahutada. Selleks, et leida lahendus, tuli teha projektis ja ka töö käigus mitmeid muudatusi. Antud probleemide likvideerimine ja uute lahenduste leidmine võttis aga sedavõrd palju aega, et ehitusfirmal tuli vastu võtta otsus, et objekti valmimise tähtaega pikendatakse. Esialgsest tähtajast 1. septembrist sai 30. september. Seni õpivad Torma Põhikooli 144 last ümberkaudsetes hoonetes — raamatukogus, rahvamajas ja sööklas. Õnneks on eelmainitud hooned praktiliselt kooli kõrval.

Torma vallavanem Riina Kull rääkis Vooremaale, et tööde valmimine 1. septembriks oligi liiga optimistlik plaan. „See on küll muidugi tagantjärele tarkus, kuid meie seatud tähtaeg oli tõesti liiga lühike,” tunnistas vallavanem. Veel lisas Kull, et situatsioon, kus lapsed peavad nii-öelda küla peal laiali olema, pole normaalne, kuid ka mitte väljakannatamatu, sest õppetöö toimub koolile lähedal. Samas ei süüdista vallavanem töö venimises ehitusfirmat, öeldes, et nemad on oma lepingust kenasti kinni pidanud ja tööluusi pole töömehed teinud.

Koolijuht on optimistlik

Muinsuskaitseameti  järelevalveosakonna vaneminspektor Sille Raidvere kinnitas, et ehitusfirma on seni nõuetest kinni pidanud. „Mälestistel ongi omad veidrused ja paari kuuga nii suuremahulist objekti valmis saada on üsna võimatu,” möönis Raidvere, lisades, et kaitse all olevate hoonete renoveerimiseks on tarvis naturaalseid materjale, mille tarneaeg on juba üsna pikk. Oma aja on võtnud ka probleemide arutamine ja lahenduste leidmine. Kuna selle tööga on seotud väga mitmed instantsid, siis kokkuleppele jõudmine võtab samuti oma aja. Selge näide on Puurmani lossi restaureerimine, millele on kulunud juba aasta. Tormaski  oleks Raidvere hinnangul olnud tarvis rohkem aega ja sujuvamat koostööd asjaosaliste vahel. „Eks ehitusfirma võttis ka paraja riski, nõustudes nii lühikese ehitustähtajaga,” tõdes Raidvere.

Kooli direktor Toomas Aavasalu oli eile siiski optimistlik. „Loodame, et õpilased saavad kuu lõpus vähemalt uues majaosas õppetööd jätkata,” ütles ta. Ehitusfirma juhatuse liige Kiidjärv lausus eile Vooremaale, et nad jõuavad 30. septembriks sisetöödega valmis nii koolikompleksi uues kui ka vanemas osas. „Kuu lõpus saavad lapsed kõigis kooli siseruumides õppetööd jätkata. Välisfassaadi ja haljastuse korrastamisega loodame ühele poole saada 10. oktoobriks,“ kinnitas Jaagor Grupp OÜ juhatuse liige Kiidjärv. 

C. R. Jakobsoni nim Torma Põhikooli remondi eelarve

KOIT kava osalus                       5 369 170 krooni

Torma valla omaosalus               947 512 krooni

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus