Torma õpilaste arvamusi ettevõtlusest

Torma põhikooli väljasõit toimus Torma valla avatud noortekeskuse noorsootöötaja eestvedamisel ja kaasabil. Ettevõtlusnädala raames külastasid Carl Robert Jakobsoni nimelise Torma põhikooli kolmanda kooliastme õpilased kahte Jõgevamaa ettevõtet. Esmalt käidi aktsiaseltsi Scanola Baltic tehases vaatamas, kuidas toodetakse rapsiõli ja rapsikooki ning seejärel tutvuti Valmecos puust aiamajade ja suvilate ehitamisega ning nende tarbeks materjali ettevalmistamisega.

Alljärgnevalt õpilaste arvamusi õppepäevast.

Rapsiõlitehases tuli hügieeninõuete pärast pähe panna vastavad mütsid. Õlitehasest saime kaasa tervislikku õli, millega saab väga häid pannkooke teha. Saime teada, et nii mõnedki poodides müüdavad rapsiõlid erinevad vaid korgi, kleepsu ja pudeli suuruse poolest, sisu on aga kõigil sama. Veel meeldis see, kuidas ühest väikesest “asjast” saab välja puhuda suure pudeli. Meelde jäi, et õli jahutamiseks kasutatakse vett.

Rapsiõli on väga kasulik, see sisaldab Omega-3 ja Omega-6 rasvhappeid. Õlikooki, mis jääb õli valmistamisel üle, söövad ka meie Torma POÜ lehmad. Seda saadetakse isegi Norra lõhede söödaks. Väga palju õli viiakse välismaale, isegi Iisraeli.

Valmecos saime teada, kuidas näeb välja suuremas koguses puidu kuivatamine, nägime erinevaid puidu lõikamisi ja räägiti väga palju ärist ning kui oluline oleks teha oma äri. Ühtlasi saime teada, kuidas nendesse kohtadesse tööle saada, milline haridus peaks selleks olema. Paljud inimesed lasevad sellel firmal oma maju ehitada ja inimesed toovad oma märga puitu, et see seal ära kuivatataks.

Kahjuks ei näinud Valmecos valmis maju, sest majad pannakse kokku detailidest seal, kuhu need saadetakse, põhiliselt välismaale. Puidutehases saime teada, kuidas firmat tehakse ja üks õpilane sai ka oma ettevõtte loomiseks idee.

Pani imestama, et puitu ostetakse palju välismaalt – Venemaalt, Soomest, Lätist jne, sest Eesti puit ei ole nii kvaliteetne.

Mõlemas ettevõttes kohtasime ka Torma inimesi, kes seal töötavad.

Õpilaste arvamused kogus kokku

Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse juhataja MARVE MILLEND

blog comments powered by Disqus