Torma noored Tuhalaane külaelu elavdamas

Juulikuu teisel nädalal toimus Viljandimaal Tuhalaane külas liikumise Kodukant poolt läbi viidud noortevahetus, millest võtsid osa ka kaks noort tormalannat Kristina Štukert ja Madli Pihlak.

 

Tuhalaanes toimunud noortevahetus oli esimene projekti „Tulevikuküla kujundajad” raames toimunud noortevahetus ning sellel osales kokku 13 noort. Tuhalaane on väike, kuid armas ja ilus külake, kus elavad väga toredad ja abivalmis inimesed. Nii mõnigi teab seda küla tänu sellele, et seal elavad laulja Hedvig Hanson ja tema muusikust abikaasa Andre Maaker. Meie, noortevahetuses osalejad, pidime koos tööd tegema ja aitama külaellu elevust juurde tuua. Selleks, et omavahel tuttavaks saada ja arutada, mida me külas ette võtta tahame ja kuidas külarahvas meie tegemistele kaasa aidata saaks, kohtusime omavahel juba enne noortevahetuse algust kahel korral. Olles välja mõelnud plaani ja pannud selle paberile, oligi üsna pea aeg pakkida suuremat sorti kott ja minna Viljandimaale. Juba sinna jõudmine oli omaette seiklus.

Eelnevatel kokkusaamistel olime plaanitsenud teha oma bändi, lavastada näidendi ning korraldada talgud ja lõkkeõhtu. Kohale jõudes hakkasimegi neid ette valmistama. Olime kõik koos üks suur perekond!

Näidend tuli enne lavastama asumist muidugi välja mõelda. Sellega sai õnneks hakkama meie perekonna või meeskonna liige Kairi Suurekivi. Näidendi sisu oli pisut seotud Tuhalaane elu ja oluga ning kõneles sellest, kuidas üks noor õpetaja tuli linnast maale tööle. Talle meeldis maal väga, samas polnud nii mõnedki külaelanikud maaeluga rahul. Näidendis oli nii poliitikat, klatši kui ka nalja. Igaüks sai lavastuses mõnd rolli mängida või muul viisil selle ettevalmistamisel abiks olla. Arvestades seda, kui vähe meil proovideks aega jäi, kukkus meil etendus minu arvates päris kenasti välja. Oma osa oli selles Ugala teatri näitlejal Aarne Sorol, kes meile lavastuse ettevalmistamisel appi tuli.

Proff tuli appi

Bändi tahtsime me ka kindlasti teha. Sellega oli veidi raskusi, kuna me kõik ei osanud pilli mängida. Aga nemad võisid siis ju laulda. Õnneks oli meil viis juba olemas, vaid sõnad tuli ise välja mõelda ning sellekski saime inspiratsiooni Tuhalaane külast. Lugu tuli meile appi viimistlema muusik Andre Maaker. Ta julgustas meid ikka kõvemini laulma ja julgemalt pille käsitsema. Lõpuesinemiseks tuli ka Andre ise meiega lavale. See andis meie bändile ja laulule kindlasti palju juurde!

Näidendi ja lauluga esinesime lõpuks “Käsitöömöllul”. Seal saime igaüks endale savist tassi, ehte või midagi muud teha Õppisime peale keraamika ka viltimist.

Külatalgutega tulime me ka kenasti toime. Tegime väiksemaid värvimistöid ning puhastasime samblast surnuaia kivimüüri. Meid aitasid mõned külaelanikud. Talgud lõpetas lõkkeõhtu. Seal sai mängitud väga vahvaid seltskonnamänge ja lauldud koos kohalike pillimeestega uuemaid ja vanemaid laule. Koosolemisele kogunes kenake hulk kohalikke. Tore oli näha, et neile lõkkeõhtul meeldis.

Noortevahetus oli väga tore kogemus: saime uusi tuttavaid, oskusi lahendada mitmeid probleeme ning arendada oma analüüsivõimet. Õppisime, kuidas muuta väga erinevad inimesed mõne päeva jooksul väga headeks sõpradeks ning kuidas tegutseda ühise eesmärgi nimel.  

Eesmärgid täidetud

Arvan, et meie eesmärk külaelu aktiviseerida sai täidetud. Ka külaelanikud olid tänulikud, et me selle nädala nende jaoks huvitavaks tegime!

Noortevahetuse eesmärk oli aidata külal n-ö ellu ärgata, tuua sinna juurde nooruslikkust, nalja ja naeru. Käivitada külas ettevõtmisi, millest võiks traditsiooni kujundada. Tuua külarahvas üle hulga aja kokku ning veeta üksteise seltsis mõnusalt aega.

Minu soov oli Tuhalaanet pisut aidata: teha heakorratöid, viia läbi üritusi, näha inimeste silmis rõõmu ja rahulolu ning suul naeratust. Tuhalaanes tehtu põhjal soovisin saada  ideid, mida võiks meie kandi külades ette võtta ning kuidas nõu ja jõuga abiks olla. Tahtsin muidugi ka näha, kes on need noored, kes sellise asjaga tegeleda viitsivad.

Kõik ettevõtmised viisime läbi ühtse grupina ja kaasasime, kui vähegi võimalik, külarahvast. Kõige tähtsam oligi minu arvates see, et viisime kõik plaanitu ellu.  

Noortevahetus andis mulle tõeliselt toreda koosolemise kogemuse. Kõik said kõigiga üllatavalt hästi läbi ning olid pidevalt positiivselt meelestatud! Noortevahetus on ülilahe ettevõtmine! Esiteks saime me väikese küla aitamise kaudu ise vaimselt suuremaks. Teiseks õppisime erinevate inimestega hästi läbi saama ja leidma ka endast täiesti erinevate inimestega ühise keele.

KRISTINA ŠTUKERT

blog comments powered by Disqus