Torma näitering sai 125 aastaseks

Laupäeval tähistati Torma rahvamajas selle paiga ühe vanema kultuurikollektiivi Torma näiteringi 125. sünnipäeva.

Sünnipäevapeo avas Torma valla kultuurijuht Merle Nisu. Harrastusteatri tegemise kaugemast ja lähemast minevikust pidas ettekande kauaaegne näiteringi juhendaja ja isetegevuslane Luule Lehemets. Esimest korda mängiti tema sõnul Tormas näidendit 1882. aasta mihklipäeval. Välja oli valitud Lydia Koidula "Säärane mulk ehk sada vakka tangusoola”.

Nii Eesti kui välismaa näitekirjanduse klassika

Kultuurisündmust kajastas ka “Valgus”, mille kirjasaatja oli läkitanud järgmised read: “Ehk see küll seal nurgas esimene näitemäng oli, oli siiski rahvast kaunis hästi kokku tulnud. Lippude lehvides sõitsivad kooliherra Reilian ja Kõnnu laulu ja Mustvee mängukoor piduplatsile.“

1883. aastal mängiti Kõnnu vallamajas Carl Robert Jakobsoni Torma ainetel kirjutatud mõisavastast näidendit “Arthur ja Anna”. Sama aasta jaanipäevaks õpiti selgeks koguni kaks näidendit – Juhan Kunderi “Muru Miku meelehaigus” ja Koidula “Saaremaa onupoeg”.

Luule Lehemetsa sõnul on Torma näiteringi repertuaaris olnud nii Eesti kui ka välismaa näitekirjanduse klassikat, näiteks August Kitzbergi, Hugo Raudsepa ja Bertolt Brechti loomingut.

“Näitering on pälvinud laureaaditiitleid maakondlikelt ja vabariiklikelt ülevaatustelt ja festivalidelt. Nii võideti sotsialismiajal agrotööstuskoondise taidlusülevaatus. Näitlejatest on parima osatäitmise eest üle-eestiliselt tunnustatud Ants Viigit, Ene Ütti, Helju Kütti ja mindki, ” ütles ta.

“Küllap on Torma näitering üks enam auhindu saanud Jõgevamaa truppidest,” toonitas oma tervituskõnes Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse liige Tiina Tegelmann.

Praegu on Tormas läbi kolme sajandi kestnud näitemängutraditsioonide hoidjaks ja edasiviivaks Carl Robert Jakobsoni nimelise Torma Põhikooli näitering Off, kes esitas näidendi “Kalevipoja lood”, mille rahvuseepose ja kodukandist pärit muistendite ainetel kirjutas ja lavastas juhendaja õpetaja Ülle Säälik.

Noored mängivad Kalevipoja lugusid

“Tänavu oleme koduvallas tähistanud mitmeid olulisi tähtpäevi, sealhulgas 200 aasta möödumist Eesti rahvuseepose koostamise idee algataja, literaat G. J. von Schultz-Bertrami sünnist. On igati teretulnud, et noored harrastusnäitlejad Kalevipoja teemalisi lugusid mängivad,” ütles oma tervituskõnes Torma vallavanem Riina Kull.

Vallavanem tänas kõiki, kes on paikkonnas näitemängutraditsioonide edendamisele kaasa aidanud. Lilled erinevate põlvkondade harrastusnäitlejatele andis üle vallavalitsuse arendusspetsialist Evi Stukert.

Külakosti tõi Torma Näiteringi juubeliks Tabivere Harrastusteater, kes koos Palamuse Amatöörteatri ja Tartus asuva Vilde Teatri näitlejatega mängis katkendeid tänavu suveks Hugo Raudsepa näidendite põhjal valminud vabaõhuetendusest “Roosade prillidega Ameerika Kristus ja Vedelvorstist Viimne Eurooplane Mikumärdil”. Selle projekti lavastaja Raivo Adlas soovis Torma rahvale loomingulist energiat ja uusi kordaminekuid.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus