Torma malevlased töötasid kodukandi firmades

Idee Torma lastele suvel töötamiseks malev luua tekkis lastekaitsespetsialistil Eha Vesikol.

“Möödanikus said lapsed töötada töö- ja puhkelaagrites. Praegu on aga paljudel lastel suvevaheajal raske meelepärast ja huvitavat tegevust leida. Nii tuligi mõte luua malev poistele ja tüdrukutele töötamise võimaldamiseks. Sobivat tööd pakkusid Torma põhikool, Torma Põllumajandusosaühing ja osaühing Picea Grupp. Ettevõtmist toetas ka Eesti Noorsootöö Keskus,” rääkis Eha Vesiko.

14 tüdrukust ja 16 poisist koosnenud malevarühm alustas tööd 25. juunil. Tööpäevad kestsid neli tundi. Carl Robert Jakobsoni nimelise Torma põhikooli majandusjuhataja Teet Lääne sõnul värvisid viis poissi koolimajas aknaraame.

“Kahel poisil olid remonditegemiseks juba kodused kogemused, kolm tegid seda  esmakordselt ja vajasid veidi juhendamist. Värvimisega said kõik kenasti hakkama. Küllap leiame lastele koolimajas tööd ka järgmisel suvevaheajal.”

Torma Põllumajandusosaühingus koristasid malevatüdrukud tuulekaera. “See on lastele igati sobiv töö ja pealegi oli vaja viljapõllud puhtaks saada,” lausus peaagronoom Koidula Liis.

 Osaühingus Picea Grupp oli malevlaste ülesandeks kuusetaimede ümbert rohu kitkumine, millega samuti hästi toime tuldi.

 “Maleva moodustasime Tormasse ennekõike tööharjumuse õpetamiseks ja kujundamiseks. Hea koostöö asutuste ja firmadega võimaldas lastel teenida ka tasu, mida mõned koguvad kallihinnalisema eseme ostmiseks, mõned kulutavad aga igapäevaselt,” rääkis Eha Vesiko.  Malevatöö korraldamisel olid abiks ka kasvatajad Sille Kirjutaja ja Katrin Raidma. Maitsva kõhutäie eest hoolitses kokk Liivi Väits.

      Maleva liikmetele korraldati ka kohtumisi huvitavate ja elukogenud inimestega erinevatelt elualadelt. Vestluskaaslasteks ja nõuandjateks olid metsamees ja loodusretkede korraldaja Vahur Sepp, kaitseliitlane Mati Vesiko, kes tutvustas ka laskmist õhupüssis, ja kosmeetikaasjatundja Liivi Jalasto.

“Palusime lastel ka malevapäevade kohta arvamust avaldada. Suhtumine oli üldiselt positiivne, kusjuures märgiti sedagi, missuguseid töid võiks teha järgmisel aastal. Näiteks üks poiss nimetas oma lemmiktööks puude ladumist,” rääkis Eha Vesiko.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus