Merisead Räppar ja Johannes elavad neljandat aastat Torma lasteaia metoodikakabinetis, mida kodusemalt ka raamatukoguks kutsutakse. Loomakesed tõi kingituseks üks Torma naine. “Meie mõlemad merisead on “poisid”, kes teineteisega hästi läbi saavad. Õpetame nende käitumist eeskujuks tuues ka lastele, kui sõbralikult võib elades läbi saada,” rääkis lasteaia juhataja õppe- ja kasvatustöö alal Silvi Teppan. Aeg-ajalt võtavad lapsed merisigu puurist välja, hoiavad neid süles ja silitavad. Kolmas merisiga on lasteaias veel. Tema elab kolmanda rühma toas.
Ühel jõulupeol tegid toitlustusettevõtja Luule Väin ja Torma vallavalitsus lasteaiale eksootilise kingituse. Selleks oli Austraalia päritoluga nümfkakaduu, kellele pandi nimeks Topi. Topil hakkas aga puuris üksinda igav. Nii otsustas lasteaiapere kakaduuisandale pruudi muretseda. Lasteaia juhataja Kaja Ivask kirjutas Keskkonnainvesteeringute Keskusele projekti. Nii saadi raha teise kakaduu ostmiseks. Emalind toodi Tartust ja ristiti Täpiks.
“Lindude toiduvalik on rikkalik. Nad söövad seemneid, lisaks anname vitamiine ja mineraale. Samuti maitsevad neile õunaseemned, mida lapsed kodus usinasti õunte seest korjavad ja lasteaeda toovad,? rääkis Silvi Teppan. Tema sõnul on lindude häälitsused lasteaias koduseks ja omaseks saanud. Näiteks kui Topi hommikul siristab, mõistetakse tema kõnet nii: “Tere, mina olen Topi!” Topi ja Täpi korter ehk puur osteti samuti projektirahade eest.
Veel on Torma lasteaialastele päralt akvaarium kuldkaladega. Eriti meeldib lastele jälgida, kuidas kalad söövad.
“Paljudes kodudes pole võimalik lemmiklooma pidada. Lapsed vajavad aga loomadega suhtlemist väga. Hoolitsemine loomade eest muudab lapsed sõbralikumaks ja mõistvamaks ka üksteise suhtes. Pealegi saab loomi ?mängu võttes? harjutada mitmeidki oskusi ja teadmisi, mida lasteaias õpitakse, näiteks kasvõi kirjutamist, lugemist, joonistamist,” rääkis Silvi Teppan. Pedagoog märkis, et loomad on osa loodusest ja loodusehariduse andmist peetakse Torma lasteaias väga oluliseks. Igal lasteaiarühmal on oma looduse õpperada, kus sageli jalutatakse. Käiakse ka ekskursioonidel kodumaakonna looduskaunites paikades.
JAAN LUKAS