Torm murdis Kuremaa tuuliku labad

Laupäeval Eestis möllanud torm tekitas pahandusi ka Jõgevamaal. Eriti valusalt sai pihta Kuremaa tuulik, kui tuul sellel labad küljest rebis.


Sihtasutuse Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskuse juhatuse liige Tiina Tegelmann ütles, et teavitas esimesel võimalusel nii muinsuskaitsespetsialisti, valla ehitusnõunikku, vallavanemat kui ka sihtasutuse nõukogu esimeest.

Tuulikul puudus kindlustus

Kuna tuulikul puudus kindlustus, tuleb remondiks kuluvad vahendid vallal leida. „Täna ei saa spekuleerida selle üle, palju tööd maksma lähevad. Eile tegi valla ehituse peaspetsialist Andres Haagen paikvaatluse ja täna tuleb muinsuskaitseameti Jõgevamaa nõunik Ville Tamm paikvaatlust tegema,“ ütles Tegelmann. Ühtlasi on toetust avaldanud ka Kuremaa kogukond, kes on välja pakkunud korjanduse tegemist.
„Nüüd tuleb hoone kindlustamisega kindlasti tegelema hakata, aga see on paraku tagantjärele tarkus,“ ütles Tegelmann.
Jõgeva vallavanem Tiit Lääne ütles, et kuna Kuremaa tuuleveski näol on tegemist vallale kuuluva objektiga, toetab vald kindlasti tuuleveski tiibade remonti, ent kui palju see maksma võiks minna, selgub siis, kui vastavatelt firmadelt hinnapakkumised võetud. Vallavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Triin Pärsim lisas, et kui pakkumised olemas, üritatakse tiibade remondiks muinsuskaitseametilt erakorralist toetust taotleda.
Küljest rebitud labad ei tähenda aga seda, et turismiobjekt uksed sulgeks. „Neljapäevast pühapäevani on veski avatud nii nagu lubatud,“ sõnas Tegelmann.
Päästjatel jagus aga üle maakonna palju tööd. Nii käisid päästjad laupäeval väljas 44 väljakutsel. Enamasti tuli eemaldada teedelt murdunud liiklusohtlikke puid. Mõni väljakutse oli seotud ka elektriliinidele langenud puude või purunenud elektriliinidega, kus tuli elektrikute tulekuni turvata ohuala või see ohulindiga piiritleda.

Elektri sai tagasi 6700 klienti

Kahel juhtumil õnnestus puu kaablilt või liinilt päästjatel ise eemaldada ning oht kõrvaldada. Mitmel väljakutsel olid puud teel juba enne sündmuskohale jõudmist ning päästjad pidid liikuma saamiseks puid eest ära lõikama.
Kella poole kahe ajal lendas murdnud oks Mustvee vallas Raja külas sõitva sõiduauto pihta ja purustas selle klaasi. Kella 14.43 ajal kukkus tuules murdunud puu Mustvee linnas Kooli tänaval parkivale autole. Inimesed kummaski õnnetuses viga ei saanud. Kell 19.59 teatati, et Jõgeva vallas Rahivere külas on maha kukkunud katkine elektriliin süüdanud pinnase ning näha on kaarleeki. Liinist lülitati elekter välja ning põleng sumbus ise.
„Jõgeva maakonnas on tormiga tekkinud riketest likvideeritud 37 riket. Eilse hommikuse seisuga on voolu tagasi saanud suurusjärgus 6700 klienti,“ ütles Elektrilevi juhtimiskeskuse juhtivspetsialist Hardi Puusepp.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus