Torm lõhkus elektriliine ja murdis puid

Neljapäeva õhtul puhuma hakanud tugev tormituul hakkas vaibuma reede pärastlõunal. Reede hommikul ulatusid loodetuule puhangud veel kuni 23 meetrini sekundis, põhjarannikul isegi kuni 30 meetrini sekundis. Päeval nõrgenes tuul 10-15 meetrini sekundis, kuid põhjarannikul puhus see veel kiirusega kuni 25 meetrit sekundis. Tuul vaibus õhtuks.

Elektrilevi kommunikatsioonijuhi teatel oli eile kella 16 seisuga Jõgevamaal vooluta 6624 majapidamist. 1324 majapidamises on elektrivool taastatud. Keskpinge rikked taastatakse Elektrilevi kommunikatsioonijuhi teatel hiljemalt esmaspäevaks, kuid väiksema tarbijate arvuga madalpingeliinid peaksid korda saama neljapäevaks.

“Seekordne tugev tuul puhus mitmes maakonnas mitte ainult iiliti, vaid lausa keskmisena  kiirusega üle 30 meetri sekundis ja tekitas rikkeid piirkonnaalajaamades ja suurtel liinidel,” nentis Elektrilevi juhtimiskeskuse juhataja Taivo Tõnne.

Tema sõnul vajab esmalt taastamist elekter suurtes alajaamades ja keskpingeliinidel ning alles siis tekib ülevaade madalpinge- ehk väikeste liinide kliendiarvust. “Et parandame rikkeid eest ära ja peale tuleb lisa, on vooluta majapidamiste arv  reaalajas väga dünaamiline number,” ütles Tõnne.

“Kõige rohkem on torm elektrivõrgus kahju tekitanud Põhja- ja Lääne-Eesti rannikualadel, kuid ka Järva-, Jõgeva- ja Raplamaal. Märgatavalt vähem murdis tuul puid Lõuna-Eestis ja kõige kergemini pääsesid saared. Kui keskpingeliinid saavad töökorda, saab ehitama hakata madalpingevõrku, kus viimastele majapidamistele voolu taastamine jääb Viru-, Harju- ja Jõgevamaal arvatavasti järgmise nädala teise poolde.

“Kui enamikule klientidest saame lähipäevil elektri tagasi tuua, siis lõpuosa edeneb kardetavasti visalt. Mõistame, et elektrikatkestused tekitavad palju ebamugavust ja teeme parima, et need kõrvaldada nii ruttu kui võimalik. Töö käib nädalavahetusel ja elektriohu seisukohalt võimalikud tegevused ka öösel,” ütles Tõnne. Tema sõnul on rikete kõrvaldamisega hõivatud ligi 150 brigaadi ja vastavalt tööde iseloomule värvatakse lisajõude.

Elektrilevi tuletab meelde, et katkenud elektriliine ei tohi mingil juhul puudutada ega neile läheneda, sest juhtmete alune maapind võib olla pinge all ning anda eluohtliku elektrilöögi. Kui inimesed märkavad ohtlikke olukordi või neil on infot puu asukoha kohta liinil, palub ettevõte helistada rikketelefonil 1343.

Klientidele soovitab ta värskeima info saamiseks helistada Elektrilevi rikketelefonile 1343, mille häälsõnumites uuendatakse vastavalt olukorra täpsustumisele ka prognoose. Rikketelefon tuvastab helistaja piirkonna ja loeb ette seal teada olevad rikked ning prognoositava voolu taastamise aja. Kui klient infot oma rikke kohta ei kuule, saab ta jääda ootele ja ühendatakse klienditeenindajaga.

Päästeameti Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht teatas, et Jõgevamaa päästjad said seitse väljakutset murdunud ja teedele kukkunud puude ning katkenud elektriliinide kohta.

Tele2 Eesti kommunikatsioonijuhi Hans Saarvelti kinnitusel on mõningad Põhja-Eesti saatejaamad öise tormi tekitatud elektrikatkestuse tõttu hetkel veel rivist väljas, kuid suuremaid tõrkeid pole.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus