Torm halvas enamiku koolide töö

Elektrikatkestused tegid Tabiveres võimatuks kooli, lasteaia ja kohaliku ettevõtte Same OÜ töö. Elektri puudumine seiskas ka kohaliku katlamaja. Kõik kortermajad, kuhu soe trassi mööda tuleb, jäid kütteta. Jaheda toaga pidid üsna pikka aega leppima ka hooldekodu asukad.

Torma kooli perele tõi aleviku voolukatkestus kaasa sunnitud koolivaheaja pikenduse. Et maja on elektriküttel, siis olid eile ruumid külmad ja pimedad ning tunnid tuli ära jätta. Töö oli külma tõttu häiritud ka Torma vallamajas, mida samuti elektriga köetakse.

Tabiveres ja Kasepääl jäid majad katuseta

Ühelt kortermajalt viis torm Tabiveres poole üsna uuest katusest. Tabivere asula elanikud, kellel öö, nii nagu teistelgi, tormi kuulatades ja peavarju pärast muretsedes pooleldi magamata möödus, avastasid pühapäeva hommikul pool seitse, et kortermajal, mis 2003. aasta kevadtormiga katuseta jäi ning suure valu ja vaevaga samal suvel uue ja uhke katuse taas peale sai, on tuulepoolne külg taas lage. Vihased iilid on plekki koos aluslaudisega maha rebides isegi seinast mõned kivid kaasa saanud.

Katuseta jäi pühapäeva hommikul ka üks maja Kasepääl. Vallavanem Jüri Vooder ütles, et õnneks puhus tuul Peipsi poole, nii et suuri üleujutusi ei tekkinud. Samuti oli Kasepää vallamaja ümbrus eile elektrita, sest postid olid ümber kukkunud. Ka jäid koolis tunnid ära, sest kooli söökla oli elektrivooluta ning lapsi polnud võimalik toitlustada.

Kaugeltki normaalne ei olnud veel eile keskpäevaks elu ka teistes Tabivere alevi asutustes ega enamikus elumajadeski. Osalise elektrikatkestuse tõttu jäi valguse, vee ja soojata sotsiaalkeskuse maja, mille katuse alla mahuvad lasteaed, hooldekodu, vallavalitsus, postkontor, raamatukogu ja perearsti vastuvõturuumid. Sotsiaalkeskuse juhataja Aune Sepa sõnul oli neil kõige suurem mure hooldekodu asukatega ? neid ei ole ju kuhugi saata, vaid peab püüdma nende elu selles olukorras võimalikult mugavaks teha. Et hooldekodu köögis on õnneks olemas ka gaasipliit, sai vähemalt süüa teha. Ruume kütta ei olnud aga kuidagi võimalik ? tuli lihtsalt jopede-sokkide-tekkide varal ihusooja hoida.

?Pühapäeva pärastlõunast kella kümneni õhtul oli meil õnneks elekter olemas ja seetõttu ka radiaatorid soojad. Alates õhtusest elektrikatkestusest oleme aga kõigest taas ilma. Murelikuks teeb, et kuigi oleme oma hädast teada anda saanud, ei ole meil tagasisidet, kui ulatuslik on rike ja millal on lootust elu normaalsetele rööbastele saada, sest tõsiseid probleeme on ka telefoniühendusega,? rääkis Aune Sepp.

Osa asulaid ikka elektrita

Kõige rohkem kahju tekitasid tuules murdunud puud, mis langesid nii teedele kui elektriliinidele. Inimesed tormi tõttu vigastada ei saanud, ütles Jõgeva maavanem Aivar Kokk.

Eilseks planeeritud Torma vallavalitsuse istung ning volikogu eestseisuse koosolek lükati olukorrast tingitult tänasele päevale. Küll aga koguneti eile kell 8.30 vallavalitsuse istungite saali vallavara võõrandamise suulisele enampakkumisele. “Panime küünlad põlema ja asi sai ära tehtud. See oli ju varem välja kuulutatud ja ära jätta ei saanud,” ütles vallavanem Riina Kull.

Esmaspäeva hommikul oli tormikahjustuste tõttu rivist väljas veel 364 alajaama, päeva jooksul saadi osa alajaamu tööle, vooluta jäi neid õhtupoolikuks 235.

Elektrita oli ka Puurmani asula ja ümbruskonna külad, kuid kella 17ks saadi Puurmani alajaam tööle. Puurmani mõisapargis oli torm murdnud kaks suurt puud. Vallavanem Rein Paap ütles, et hommikupoolikul puudus asulas igasugune side.

Loomad joomata

Lisaks koolidele on elektrita ka suured laudad. Jõgeva Tootjate Liidu tegevesimehe Urmas Ingveri andmetel oli eile kella 11 seisuga elektrikatkestuse tõttu Jõgevamaa 20 põllumajandusettevõttest elektrita 12 ettevõtte 20 farmi. “Vett ei ole ja nii on tuhanded loomad joomata,” ütles Ingver.

Kõige hullemas olukorras on AS Evemar ja Puurmani PÜ. ASis Evemar on elektrita viis lauta kokku 800 loomaga, kellest 350 lüpsilehmad. Ettevõttest öeldi, et neil on üks poolpeetud elektrigeneraator ja lehmad said hommikul kuidagimoodi ära lüpstud, kuid õhtuse lüpsi kohta ei oska nad veel midagi öelda. Piimatoodangu tagasimineku tõttu on firma aga kõvasti kaotanud. Ka Eesti Energia ei osanud Evemari esindajatele veel eile kella 14 ajal elektrivoolu tagasisaamise kohta midagi mõistlikku öelda. Kõige tõsisem probleem on see, et loomad on jootmata.

Puurmani PÜ tegevdirektor Arvi Kink ütles, et neil on elektrita kokku 6 farmi 1500 loomaga, neist 670 lüpsilehmad.

“Meil on kuue lauda peale kokku kolm autonoomset elektrigeneraatorit. Seetõttu said lehmad lüpstud ja loomad ka joodetud. Need generaatorid muretsesin ma juba kolm aastat tagasi, kui elektrikatkestuse tõttu ligi 200 000 krooni kahju sain,” lisas ta.

“Püüame suunata oma jõud appi sinna, kus olukord on kõige kriitilisem, sest lehmad peavad lüpstud ja lapsed kooli saama,” lausus maavanem.

HELVE LAASIK
VAIKE KÄOSAAR
KAIE NÕLVAK
RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus