“Tõrjutud mälestused” on pannud soomlased Eesti ajaloost rääkima

Paneelarutelu koordineeris Helsingin Sanomate kauaaegne sõjakorrespondent Kaius Niemi ning sellest võtsid teiste hulgas osa filmi re?issöör Imbi Paju, Roheliste presidendikandidaat Heidi Hautala ja kirjanik Sofi Oksanen, kes on eestlastele tuttav romaaniga ?Stalini lehmad?. Ühtekokku kogunes filmi vaatama ja paneelarutelust osa võtma 271 inimest.

Presidendikandidaat Heidi Hautala leidis, et Eesti ja Balti traumaatilisest ajaloost teatakse ja räägitakse ikka veel liiga vähe. Tema meelest on silmakirjalik rääkida, et Euroopa Liidu üheks eesmärgiks on hoida ära uusi sõjakonflikte, kui me ei saa ikka veel avameelselt räägitud sõjakoledustest ja inimsusevastastest kuritegudest, mis pandi toime Baltimaades. Tema sõnumiks oli, et Baltimaade traumaatiline minevik on osa Euroopa narratiivist, mida on vaja tunda.

“Avalik dialoog sellel teemal pole russofoobia, nagu on püütud poliitilistes ringkondades mõnikord väita,” ütles Hautala.

Kirjanik Sofi Oksanen, kes on ema poolt eestlane, toonitas et Eesti naiste ja laste vastu toime pandud sõjakuritegude käekiri on sama, mis sõjakuritegudel Bosnias. Ta tõi näiteks Rootsis elava Balkanilt pärit kirjaniku Slavenka Drakulici kogemuse, et vaid üks Bosnia naine oli valmis oma nime all talle rääkima vägivallast, mida serbia sõdurid tema suhtes toime panid. Oksaneni meelest on eesti naised, kes Imbi Paju filmis julgevad oma kogemustest kaamera ees rääkida, kangelased.

Hautala, Oksanen ja Niemi leidsid, et re?issöör Imbi Paju on loonud filmis “Tõrjutud mälestused” eesti naiste kogemuste kaudu psühholoogilise portree, mis kehtib ka teiste diktatuuri kogenud rahvaste naiste puhul. Imbi Paju rääkis sellest, et Eestis tegeldakse palju mineviku uurimisega, kuid rohkem faktide kaudu, emotsionaalsed ja psühholoogilised läbielamised on jäänud neist uurimustest väljapoole.

“Vägivalla kogemused, mis jäävad inimeste sisse, kanduvad üle järgmistele põlvkondadele ja võtavad seal erinevaid vorme,” rääkis Paju. Re?issööril oli hea meel selle üle, et tema film on aidanud kaasa ajaloo mõistmisele mõlemas riigis, seda eriti tundeintelligentsuse seisukohast.

Järgmine kord näidatakse Helsingis Imbi Paju filmi “Tõrjutud mälestused” filmifestivali Docpoint raames. Seanss on 29. jaanuaril kell 14.45 moodsa kunsti muuseumi Kiasma kinoteatris.

Jaanuari lõpus kavatseb Soome välisministeerium “Tõrjutud mälestusi” näidata oma töötajatele ja kohtuda ka re?issööriga.

KÄTLIN JENSEN,
OÜ Allfilm produtsent

blog comments powered by Disqus