ToPoF: rõõmu külalistest ja oma noortest

Seekord algas festival õpitubadega, mille läbiviijateks olid Loit Lepalaan (trompetid ja metsasarved), Anneli Kuusk (flöödid), Heiki Kalaus (madalad vaskpillid), Vello Sakkos (klarnetid) ja Olavi Kasemaa (saksofonid). Õppejõud tutvustasid pillide ajalugu, näitasid õigeid mänguvõtteid ning kõnelesid pillide hooldusest. Kõik orkestrid, tõsi küll, õpitubade ajaks veel kohale ei tulnud, enamik aga siiki.

Õhtused festivaliüritused algasid mälestushetkega Torma pasunakoori asutaja Adam Jakobsoni haual Torma kalmistul. Adam Jakobsoni tegemistest siinse kihelkonnakooli õpetaja ja kultuuriedendajana kõneles Torma Põhikooli ajalooõpetaja Anne Schasmin. Oma hinnangu Jakobson -seeniori teenetele andis ka EELK Torma koguduse õpetaja Jaan Nuga. Jakobsoni kalmul musitseeris tema asutatud Torma pasunakoor.

Kui orkestrid olid ühises rongkäigus Rahuoru vabaõhulavale jõudnud, võis festivali patroon, Kasepääl sündinud majandus- ja riigitegelane Jüri Kraft ToPoFi avatuks kuulutada. Kõigepealt mängisidki orkestrid ära kolm ühislugu, seejärel astusid üksteise järel üles Uhtna ja Väike-Maarja pasunakoor, Mustvee ja Jõgeva linna puhkpilliorkester, Torma noorte puhkpilliorkester ning orkestrid Kungla ja Popsid. Üllatusesinejatena pakkus puhkpillimuusikale mõnusa vahepala Tartu Tünnipunt: Tartu I Muusikakooli juures tegutsev omapärase kõlaga tünnipillide ansambel.

Tohutu hüpe

Kui tünnipunt ja Tartu Ülikooli puhkpilliorkester Popsid olid ToPoFi vaieldamatud staarid, siis kohalikule publikule pakkus erilist rõõmu Torma noorte puhkpilliorkestri esinemine. Torma ja Sadala Põhikooli noortest koosnev orkester näitas nimelt, et nende mängutase on viimase aastaga tohu hüppe teinud. Ühest küljest on see dirigent Kaido Järvsoo teene, kes noortele korralikku pilliõpetust annab ning jõukohase ja noortepärase repertuaarivalikuga mänguisu üleval hoida oskab. Teisalt on noorte puhkpilliõppele tugevasti õla alla pannud ka vallavalitsus: on leitud dirigendile mõistliku tasu maksmise võimalus ning hoolitsetud pillipargi uuendamise eest. Mullu sügisel hangiti valla ettevõtjate ja Jüri Krafti abiga kaks tuliuut trompetit ning eufoonium, tenor ja alt. Pillid maksid ühtekokku 60 000 krooni ning neile mängijate leidmiseks korraldati Torma rahvamajas võistumängimine, millel osalesid kõik noorte puhkpilliorkestri mängijad. Kaido Järvsoo eestvõttel on “üles soojendatud” ka Torma ja Sadala rahvamajas seisnud vanu pille. Uued esinduspluusid on taas ToPoFi patrooni Jüri Krafti kingitus. Hiljuti käis noorte puhkpilliorkestri esindus esimesel välisreisilgi: esineti Soome sõprusvallas Oravaises ja Pietarsaari linnapäevadel.

Nii Torma vallavolikogu aseesimees, puhkpillientusiast Ahto Vili kui ka kahe noore puhkpillimängija Kertu ja Miku ema Pille Tutt avaldasid arvamust, et orkestris mängimine aitab kasvatada noorte kodupaiga- ja rahvuskultuuritunnetust.

Otse Venemaale

Popsid panid oma laheda showga ToPoFile vägeva punkti. Tormast ei läinud nad aga enam tagasi kodulinna Tartusse, vaid siirdusid otse kümnepäevasele Venemaa-reisile. Neil on plaanis külastada Vene Karjalat ja Solovetsi saari Valges meres. Rohkem on tegemist küll huvireisiga, aga selle käigus antakse ka mitu kontserti. Tuntud vene meloodiatel põhinev popurrii, mille Popsid Tormaski esitasid, peaks sealse publiku igatahes päris pöördesse viima.

“Käisime vahepeal üheksa suve jutti Rootsis Põhjamaade kõrgkooliorkestrite festivalil, aga siis tüdinesime sellest ära ja otsustasime “igavale Euroopale” vahelduseks põnevamaid reisisihtkohti otsida. Kaks aastat tagasi käisime Ukrainas, aasta tagasi, tõsi küll, jälle Taanis, aga nüüd läheme Venemaale. Kogume aasta otsa esinemistega raha ja suvel kulutame selle reisimiseks,” ütles Popside dirigent Enno Tubli, kes, muuseas, on ToPoFi tabava nime väljamõtleja: viis aastat tagasi käis ta jõudumööda Torma puhkpilliorkestri juures abiks ning oli ka puhkpilliorkestrite festivali käivitamise juures.

“ToPoFid lähevad kindlasti edasi, ainult et võib-olla ei peaks neid pidama igal aastal, vaid väikeste vahedega. Näiteks tänavu, laulupeoaastal oli orkestrite festivalile kokku saamisega mõningaid raskusi,” ütles Torma valla värske kultuurijuht Merle Nisu.

Temperamentne Enno Tubli seevastu arvas, et kui “auk” vahele jätta, võib festivaliga “soss” ka olla.

Tuleval laupäeval toimub Tormas aga C. R. Jakobsoni künnipäev, mis on pühendatud 130 aasta möödumisele Eesti esimesest künnivõistlusest.

“Kahe järjestikuse üritusega saame mõlemad meie kandiga seotud Jakobsonid n-ö paika pandud,” ütles Merle Nisu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus