Töötud õpivad kolm kuud puhastusteenindajateks

Kolme kuu jooksul saavad tulevased puhastusteenindajad teoreetilisi teadmisi näiteks mustusest, puhastusainetest, erinevatest pindadest, pindu kaitsvatest ainetest ja kõigest muust, mis on vajalik töö kiireks ja korralikuks tegemiseks ja õigete valikute langetamiseks. Muu hulgas õpitakse kursustel kalkuleerimist ning klienditeenindust. Tutvutakse ka koristusmasinate, ehitusjärgse koristamise, keskkonnakaitse, töö turvalisuse ja palju muuga. Puhastuseksperdi poolt pakutavad kõige põhjalikumad koolitused toimuvadki just nimelt töötutele. Esimene koristusalane koolitus töötutele toimus 2001. aastal ja nüüdseks on puhastusteenindaja väljaõppe saanud juba üle 300 tööotsija. Kursuse edukalt lõpetanud saavad Jõgevamaa Tööhõiveameti abiga sooritada puhastusteenindaja I taseme kutseeksami. Kvalifikatsioonieksami on seni sooritanud täpselt 100 inimest üle Eesti.

Koristamine vajab teadmisi

Kursus algas detsembri alguses ning teoreetiline osa kestab 25. jaanuarini, seejärel tuleb kursuslastel läbida praktika ettevõtetes. “Kui inimesed on läbinud reaalse praktika, on neil hiljem ka lihtsam tööle saada,” ütles üks kursuste läbiviija, OÜ Puhastusekspert juhataja Helge Alt.

Aeg, kus koristada võis igaüks, kes ämbrisse kastetud lappi kiiresti liigutada oskas, on vist pöördumatult otsa saamas. Helge Alti sõnul on koristamine amet nagu iga teinegi ja vajab põhjalikke teadmisi.

Koristusalaseid teadmisi on vajalik omandada eelkõige seetõttu, et elu on paljuski muutunud. Näiteks on turule tulnud uusi põrandakatteid, mille võib vale puhastamisega sootuks nässu keerata. Samuti on muutunud ka mustuse koostis. Kosmeetiline mustus, mis tekib näiteks ripsmetu?i kasutamisel, on praegu palju rohkem levinud kui kümmekond aastat tagasi.

Kingatallad on samuti hoopis teistsugusest materjalist ja määrivad seetõttu põrandaid hoopis teisiti. Muutunud on ka inimeste tööstiil, oluline on paindlikkus ja kiirus. Hea väljaõppe saanud koristajad teevad töö ära varasemast palju kiiremini ja tehtu kvaliteet on märksa parem.

Kuigi eelkõige peaksid kursuse läbinud hakkama saama igapäevase ehk üldkoristusega, jagatakse neile teadmisi ka erikoristusest. Kui 1990. aastate alguses olid koristaja töövahenditeks plekkämber ja lapp, puhastusvahenditeks aga Saniit ja muu kohalike tööstuste toodang, siis nüüd on puhastusvahendite valik nii lai, et nõuab üsna tõsist õppimist, milline vahend kõige paremini millise mustuse eemaldamiseks sobib.

Kool kursuslastele tänulik

Kursusel õpetatakse ka seda, kuidas põrandat õlitada ja kuidas näiteks mitmesuguseid diivaneid ja katteid puhtaks saada. Kui üldkoristustöid tuleb teha peaaegu iga päev, siis erikoristustöid pikemate ajavahemike tagant.

Just sel päeval, kui Vooremaa esindus kursuslasi külastas, õppisid nad kulude kalkuleerimist. Nii pidid nad näitlikult ette antud summa eest leidma kõige parema lahenduse puhastusvahendite ja -tarvete ostmiseks.

Jõgeval puhastusteenistujate kursusel osalev Anneli ütles, et kursusel saadavad teadmised on väga olulised ja neid saab ka näiteks kodus ära kasutada, samuti võiksid taolised kursused tema arvates toimuda ka Jõgeval tihedamini kui kord aastas.

Helgi Alti sõnul on eelmise kursuse lõpetanutest paljud tööle saanud, näiteks töötab üks kursuse lõpetanu Tallinki laeval, ühe eelmise kursuse lõpetanutest võttis tööle ka Jõgeva Gümnaasium. Alt kiitis väga Jõgeva Gümnaasiumi, kelle ruumides kursused toimuvad. Direktor Taisto Liivandi on tundnud suurt huvi õpitava ja uute töövahendite vastu, kursuslastel on võimaldatud samas majas praktilisi oskusi omandada ja väga erinevaid pindu puhastada.

Jõgeva Gümnaasiumi direktor Taisto Liivandi ütles, et mitte ainult tema isiklikult, vaid terve kool on puhastusteenistujateks õppijaile väga tänulik. “Üks asi on see, et kuna nad teevad praktikat meie majas, on maja puhtamaks muutunud. Teine aga see, et kursuse juhendajatelt saab alati nõu ja informatsiooni uute puhastusvahendite ja koristusmeetodite kohta,” ütles direktor. Liivandi sõnul on nad võtnud kasutusele uusi puhastusvahendeid ja ka kooli koristajate kvalifikatsioon on tõusnud. Liivandi sõnul on kaasaegne koristamine keeruline valdkond ning tal on hea meel, et koolil on kursuslastega ladus koostöö.

OÜ Puhastusekspert on saanud Leonardo projekti kaudu ka võimaluse saata 14 noort puhastusteenistujate kursuse lõpetanut praktikale Soome, kus nad saavad kolm kuud oma teadmisi kinnistada. Eelkõige soovitakse koolitada kvalifitseeritud tööjõudu Eesti jaoks.

Huvi kursuste vastu suur

Praktikandiga seotud kulud katab Euroopa Liidu poolt finantseeritav Leonardo programm.

Lisaks töötute koolitamisele viib Puhastusekspert läbi ka mitmeid koolitusi töödejuhatajatele ja töötajatele, kes tahavad oma oskusi värskendada ja täiendada. Erinevatel koristusalastel koolitustel on osalenud kokku üle 3000 inimese.

Helgi Alti sõnul on paljude tööandjateni jõudnud ka teadmine, et õppinud inimest palgates saavad nad paremat ja kvaliteetsemat teenust. Eriti tunnevad õpetatud puhastusteenistujate vastu huvi suuremad ja paremat palka maksvad firmad. Nii mõnegi firmaga on tekkinud koostöö: töötajaid otsitakse koolitaja kaudu.

Helge Alti sõnul suhtuvad firmad praktikale võetavatesse koristajatesse erinevalt. On neid, kes praktikante isegi natuke pelgavad, kuid järjest rohkem tuleb juurde selliseid firmasid, kes oskavad praktikandi teadmisi ära kasutada, uurides ja pannes tähele, milliseid töövõtted ja vahendid on kõige efektiivsemad. Alti sõnul on loomulik, et inimesed, kes on saanud 400 tunni ulatuses puhastusteenindust õppida, peavadki sellest rohkem teadma kui need, kellel sellist võimalust ei ole olnud. Seepärast soovitab juba aastaid puhastusteenindust õpetanud naine tööandjatel nende firmast julgelt nõu küsida.

EVA KLAAS

SOOVITUSI KODU KORISTAMISEKS

* tolmu pühkimine õnnestub kõige paremini niiske lapiga, kuhu on vaid paar korda pritspudelist piserdatud, seda nii mööblilt kui põrandalt;
* tolmulapi voltimine ning ühe poole määrdumisel uue puhta külje keeramine võimaldab ühe lapiga rohkem mustust koguda ning vältida lapiga mustuse laialikandmist;
* puhastusaine pH tase on oluline informatsioon: igapäevase kerge mustuse eemaldamiseks sobib neutraalne aine (pH 6-8), rasvase mustuse puhul aluseline (pH üle 8) ning setted vajavad happeid (pH alla 6);
* puhastusainete õige doseerimine on väga oluline. Nii ala- kui üledoseering halvendab pesutulemust;
* mikrokiudlapid ja -mopid on tõhusad mustuse eemaldajad ning toimivad piisavalt hästi ainult vett kasutades;
* harjaga liiva ning sodi pühkimise asemel on mugav ning tõhus teha sama töö põrandakuivatuskummiga. Sellist töövahendit saab osta vaid professionaalseid koristustarvikuid müüvast firmast;
* kodune koristamine võib olla jaotatud erinevate päevade ja erinevate inimeste vahel, nii ei ole tülikat ning pikka ?koristuspäeva? ning kodu on pidevalt korras;
* põrandakattematerjalid, mida on võimalik kaitsta määrdumise eest vahatamisega, tasuks vahatada, näiteks plastikkatted. Vaha parandab pinna vastupidavust, kaitseb määrdumise eest ning pinnad on nägusamad;
* pindade hooldusaineid (näiteks mööbli poleerimisvahendid, laminaadi hooldusaine) kasutada mõõdukalt, sest sagedasel kasutamisel või liigsel doseeringul jääb pinnale kiht, millele kinnitub hästi mustus. Pind tundub kriimuline, hallikas või jäävad näpujäljed eriti hästi näha.

blog comments powered by Disqus