Töömessi külastajate ootused olid kõrged

Möödunud reedel Jõgeva kultuurikeskuses korraldatud töömess osutus üsna menukaks. Kolme tunni vältel leidis nii mõnigi endale töökoha ning ettevõtjad said pakutavatele ametikohtadele hulganisti kandidaate. Siiski väitsid mitmed messi külastajad, et pakutavate töökohtade palganumbrid pole neile ootuspärased.


Juba messi esimestel minutitel täitus kultuurikeskuse suur saal rahvaga. Saalis töökohti pakkunud kahekümne ühe ettevõtte laudade ümber koondusid huvilised, kes asusid uurima, kas pakutav töö neile sobib, ning tõsisema huvi korral jäeti tööpakkujaile oma CV või kontaktandmed.

Messil osalenud Merje võttis end sügisel lapsehoolduspuhkuselt naastes töötukassas arvele. Seni pole ta  sobivat tööd leidnud. “Töötasin enne lapsega koju jäämist teeninduse valdkonnas ning otsin ka nüüd tööd klienditeenindaja,” rääkis naine. Ta lisas, et on nõus ka mõnel muul ametikohal end proovile panema, kuid talle seab piirangud ennekõike töö asukoht. “Mulle tundus huvitav see telefonimüügi töö, kuid see asub Põltsamaal, ma ise olen Torma kandist pärit,” lisas Merje pärast seda, kui oli tiiru tööandjate juures ära teinud. Ta täpsustas, et äraelamiseks piisab talle viiesajaeurosest netopalgast, päris miinimumi ei tahaks. 

Hooajatööd Felixis

Üsna suur menu oli aktsiaseltsil Põltsamaa Felix. Pole päris selge, kas rahvast pani selle ettevõtte laua juures peatuma nende pakutud smuutide valik või tehases saada olevad  hooajatöö kohad. Igatahes oli neile esimese tunni jooksul esitatud juba mitukümmend sooviavaldust.

Messil pakutavaid töökohti tutvustanud Felixi personaliosakonna töötaja Mare selgitas, et hooajatöötajatel on nende ettevõttes väga oluline roll ning igal aastal peavad nad endale sobivad töötajad leidma, sest muidu pole võimalik nõutavat kogust toodangut valmistada. “Peamiselt otsime praegu töötajaid kurgihooajaks: pesijaid, purkipanijaid, pakendajaid,” täpsustas ta ning lisas, et loodetavasti saavad nad messilt endale piisava arvu hooajatöölisi.

Paljud, kes Felixi laua juures peatuse tegid ning smuutisid maitsesid, nentisid, et tuleksid tööle küll, kuid hooajatöölistele makstakse nende arvates vähevõitu. Siiski täitis nii mõnigi tööotsija, kes Felixi pakutavat palka napiks pidas, igaks juhuks avalduse, mainides, et kui midagi paremat ei saa, siis käib see kah. 

Palganumber ei motiveeri

Tegelikult tuli üsna tihti ette, et tööotsijad kippusid pakutava palganumbri üle nurisema. Töökohti oli tõesti erinevaid ning nii mõnigi tunnistas, et võtaks töö hea meelega vastu,  kuid palganumber ei motiveeri. Üks kahekümnendates aastates naisterahvas tõdes, et Jõgeval miinimumpalga eest tööl käies sõidaks ta oma kuupalga lihtsalt maha.

Kolmekümnendates aastates meesterahvas sõnas, et ei ole nõus madalama kui 800 euro suuruse kuupalgaga. Kuigi erialast haridust tal polnud ning koolis oli käinud ka vaid kohustulikud üheksa aastat, julges ta öelda, et töökogemus maksab rohkem kui koolidiplom. “Olen töötanud ehitustel nii Eestis, Soomes kui ka Norras. Oskan teha kõike, mida üldehituses vaja läheb, ning seda kõike polegi võimalik koolis õppida,” väitis anonüümseks jääda soovinud tööotsija. Messil tegi ta tööandjate juures tiiru peale ning lahkus sealt ilma eriliste emotsioonideta ning paraku ka töökohata. 

Ka Soomes elatakse peost suhu

Samas jäid nii mõnedki tööpakkujad messisaagiga väga rahule. Talupidajate keskliit, kes tegeles Jõgevamaale asendustalunike otsimisega, sai palju kontakte. “Meie tegevuse vastu tunti isegi rahvusvahelist huvi,” rääkisid talunike esindajad, kes täpsustasid, et üks Eestis elav Hollandi päritolu härrasmees pakkus end asendustalunikuna tööle. “Tema puhul võib ainukeseks takistuseks saada puudulik eesti keele oskus. Kogemustepagas on tal väga suur,” märkisid talunike esindajad.

Töötukassa Jõgeva osakonna juhataja Liina Võsaste kinnitas, et mõned ettevõtted pakkisid oma kodinad keset messi kokku ning lahkusid, sest leidsid endale juba paari tunniga sobivad töötajad.

Usinalt loeti ka vabade töökohtade infot, millega olid tapetseeritud fuajee postid. Kuulutusi lugenud Simo tunnistas, et tegelikult ei tulnud ta messile tööd otsima, vaid saadab messi külastanud vanaema. “Olen juba üle kümne aasta Soomes tööl olnud,” ütles mees ja nentis, et ei kipu Eestisse tagasi, sest siinsed töötingimused ja palganumber ei vasta tema ootustele. Pere, sõbrad ja tuttavad on tal juba Soomes.

“Seal saan üle kahe tuhande euro palka,” täpsustas ehitusvaldkonnas töötav Simo, lisades samas, et kuigi tema palganumber on Eestis samal alal töötavate inimeste töötasuga võrreldes üsna suur, ei jää talle kuu lõpus suurt midagi pangaarvele. “Elan seal samamoodi kuust kuusse, nagu ka Eestis elatakse. Elamine on oluliselt kallim. Korteri ülalpidamise peale kulub juba tuhat eurot,” rääkis ta.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus