Toivo Uusna pälvib kõrge tunnustuse

President Kersti Kaljulaid annab Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva eel riigi teenetemärgid 166 inimesele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti elu paremaks. Teiste seas saab Valgetähe V klassi teenetemärgi kauaaegne Põltsamaa võrkpallitreener Toivo Uusna. President annab teenetemärgid üle 21. veebruaril Tartu Ülikooli Narva Kolledžis.

Toivo Uusnal täitus eelmisel aastal 35 aastat ajast, kui ta võrkpallitreenerina tööd alustas. Alguses ei olnud treeneri amet talle põhitööks, vaid tegi seda hoopis maaparandustöötaja ameti kõrvalt.  Suvel 1982 valmis Põltsamaal võimla, mille ehitas tollane EPT. Sügisel, kooliaasta alguses, algasid seal ka võrkpallitreeningud, mida toetas rahaliselt Põltsamaa EPT. Kui Uusna pärast EPT likvideerimist treeneritööga alustas, oli rühmas 20-30 poissi, nüüd on neid veidi vähem. Toivo Uusna sõnul jõuavad tippu vähesed. Tema käe alt on jõutud nii esi- kui ka kõrgliigasse mängima ja mõned mängivad seal praegugi. Treeneri kinnitusel oleks võinud Põltsamaal kokku panna esiliigasse kuuluva võrkpallimeeskonna, kuid probleem on selles, et koolilõpetajad lähevad kaugele ja mujalt Põltsamaale kokku käia on keeruline.

Alates sellest, kui EPT spordisaal 1982. aastal valmis, paranesid treeningutingimused. Enne seda käidi treenimas nii Adaveres kui ka omaaegse Põltsamaa kutsekooli spordisaalis. Felixhalli nime saanud spordisaali valmimise järel paranesid treenimisvõimalused veelgi.

Treeneri kinnitusel on võrkpallurid aastate jooksul aina kiiremaks ja tugevamaks muutunud. Areng on tuntav nii üleriigilisel tasemel kui ka Põltsamaal. Vanem aastakäik tublisid Põltsamaa võrkpallureid lõpetab kevadel küll kooli, kuid 2004. ja 2005. aastal sündinud poisid on treenimisega alustanud ja Toivo Uusna usub, et nendest on tublid mängijad peale kasvamas.

Tunnustuse kohta ütles Toivo Uusna, et küllap maakonna tasandil selline ettepanek presidendile tehti. Ta lisas, et tublit tööd teevad paljud ja ega seda vaid tunnustuse pärast tehta. Kuid seda, et tema tööd nii kõrgelt hinnatakse, ta tõepoolest aimata ei osanud.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus