Toimekad eakad on noorematelegi eeskujuks

Põltsamaa teenekas tantsujuht Senta Bergmann ning kauaaegne Kuremaa kultuuri- ja spordielu eestvedaja Vello Pütsep on kumbki andnud suure panuse oma kohaliku kogukonna, aga ka kogu Jõgevamaa tegemistesse. Koos teiste maakondade tegusate eakatega viibisid nad hiljuti Tallinnas toimunud tänuüritusel, et vastu võtta sotsiaalkaitseministri Margus Tsahkna tänu tehtu eest.


Eakate iga-aastast tänuüritust korraldab sotsiaalministeerium koostöös vanemaealiste poliitika komisjoniga ja tänavu toimus see Kadriorus Poska tänaval vanurite eneseabi- ja nõustamiskeskuse ruumides. Sinna oli igast maakonnast kutsutud kaks eakat, kes on oma kogukonnas silma paistnud hariduse, rahvakultuuri või spordi edendajana. Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna andis kõigile neile üle tänukirja.

Läänemaalt Lihulast pärit Senta Bergmann on Põltsamaal tegutsenud juba üle poole sajandi: 1964. aastal lõpetas ta Viljandi kultuurikooli ja suunati Põltsamaa kultuurimajja kunstiliseks juhiks. Aastatel 1994-2001 töötas ta Esku lasteaed-algkoolis. Tantsurühmi, keda Senta aegade jooksul juhendanud, ei jõua siinkohal üles lugedagi. Kolm rühma on tal juhendada praegugi: Põltsamaa memmede rühm ja segarühm Virmalised (Senta koostöö mõlemaga on kestnud juba 51 aastat!) ning Adavere memmede rühm. Tema käe all tegutseb ka vana tantsu klubi.

Senta rühmad on tantsinud kohalikel ja maakondlikel rahvakultuurisündmustel ning üleriigilistel laulu- ja tantsupidudel. Kui teoksil on maakonna laulu- ja tantsupidu või memme-taadi pidu, on Senta enamasti ikka korraldustoimkonnas olnud. Küsimusele, mis teda nii kaua tantsu juures on hoidnud, vastas Senta Bergmann, et eesti rahvatants on tema jaoks väga hingelähedane.

Vello Pütsep on pärit Võrumaalt, ent suurema osa oma elust on ta elanud Jõgevamaal: 1968. aastal asus ta tööle Kuremaa sovhoostehnikumi ametiühingu klubisse. Praegu on ta kultuuriseltsi Jensel eestvedaja ning juhendab selle “tiiva all” tegutsevaid kollektiive: naisansamblit, seenioride segaansamblit ja instrumentaalansamblit Retpop. Vello Pütsepa “firmamärgiks” võib lugeda Vooremaa nime kandvat vokaalansamblite päeva, mis oma hiilgeajal oli kahepäevane üleriigiline suursündmus. Viimasel ajal on Pütsep korraldanud ridamisi eesti kerge žanri tippheliloojate loomingut tutvustavaid õhtuid, aga ka Kuremaa taidlejate kontserdimatku, spordiüritusi jne. Lühidalt öeldes: Vello Pütsepata poleks Kuremaa kultuuri- ja spordielu ette kujutada võimalik. Ning Senta Bergmann ja Vello Pütsep on nii oma eakaaslastele kui ka noorematele oma toimekusega suureks eeskujuks.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus