Toidukaupade hinnad on kevadega võrreldes madalamad

Sel sügisel on hinnad toidupoodides võrreldes kevadega veidi alanenud, kuid möödunud aasta septembris oli ostukorv neis poodides paarikümne krooni võrra odavam.

Sarnaselt eelmistele kordadele võrdlesime hindu Jõgeval kuues erineva kaubandusketi toidupoodides. Sel korral ilmnes, et võrreldes kevadega on uuringu all oleva ostukorvi maksumus veidi alanenud, siiski ei saa seda väita kõikide toodete kohta. Kuna aprillis on köögiviljade kättesaadavus septembrist veidi raskendatud, on ka nende hind kevadel kõrgem. Paarikümne kroonine hindade langus ongi peaasjalikult tingitud köögiviljade hindade odavnemisest. 

Kohvi hind on märgatavalt tõusnud

Veidi kummaline on fakt, et sel sügisel maksab kartuli kilo võrreldes möödunud sügisega ja ka tänavu kevadega pea kõikides poodides oluliselt rohkem. Kui möödunud aastatel on septembris võimalik kartulit osta veidi alla kolme krooni kilo, siis sel korral ei saa kusagilt kartulit alla nelja kroonise kilohinnaga. Säästumarketis oli uuringupäeval müügis varajane kartul, mille kilohind küünis lausa üheksa kroonini.

Leiva ja saia hind on jäänud möödunud korraga võrreldes enam-vähem samale tasandile. Kuigi tabelis pole märgitud ära kuivained, siis ka nende hinnad on jäänud võrreldes möödunud aasta ja tänavuse kevadega samaks, kõikumisi on olnud vaid paarikümne sendi jagu. Märkimisväärselt pole tõusnud ka juustu ja või hind.

Pea kõikides poodides on võimalik osta teistest toodetest märksa soodsamalt  leiva ja saia peale määrimiseks rasvavõiet. Kuigi antud tooted ei kanna lettidel margariini nimetust, on nende toodete hind märgitud meie hinnavõrdluse tabelisse. Ostjatelt küsides selgus, et üsna paljud ostavad margariini asemel eelmainitud rasvavõideid, sest hinnavahe on enamike meelest maitsevahest olulisem.

Võrreldes kevadega on kasvanud ka piima hind. Enim tekitab ostjates frustratsiooni kohvi hinna tõus, mis paraku Vooremaa tabelis ei kajastu. Siiski tuleks siinkohal ära mainida, et mõningad kohvisordid on viimase poole aasta jooksul kallimaks läinud pea paarikümne krooni võrra. 

Suitsetamine on kallimaks läinud

Kolmes uuringu alla olevas poes on võimalik kasutada ka kliendikaarti. Konsumis kehtib Säästu-, Maximas Aitäh-, ning Selveris Partnerkaart. Uuringu sooritamise ajal oli võimalik kõikides sooduskaarte aktsepteerivates poodides osta mõningaid tabelis antud tooteid kliendikaardiga soodsamalt. Siiski on tabelis kirja pandud hind ilma sooduskaardita. Kaarti kasutades oleksid ostukorvi hinnad kuni kakskümmend krooni soodsamad. Poodides maksmisprotsessi vaadeldes selgus, et hinnanguliselt kasutab sooduskaarte kolmandik klientidest.

Teistes poodides, kus kindlaid sooduskaarte ei kasutata, on abiks klientide võitmisel erinevad kampaaniad. Meie kaupluseketis on tõmbenumbriteks paarinädalased soodushinnad ja nädalalõpu pakkumised. Grossi toidukaupluses on päeva pakkumised, kus kümmekond toodet on ainult ühel päeval väga hea hinnaga.

Võrreldes kevadega on ostukorvi kogumaksumus langenud veidi üle kümnendiku. Kui aiasaaduste hinnad on peaasjalikult langenud, siis piimatoodete hind on veidi kõrgem. Liha ja kuivained on jäänud kevadega võrreldes samale tasemele.

Sügisega on halvad uudised tulnud suitsetajate, nimelt on suve algusest saadik kergitatud erinevate sigarettide hindu mitme krooni võrra, praegu on müügil vaid mõni üksik sigaretimark, mille paki hind jääb alla kolmekümne krooni. Aasta algul oli alla kahe euro maksvaid suitsumarke veel üsna palju.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus