Tõeliselt meeldiv üllatus emadepäevaks

“Kui koju tuled, kukud pikali!” teatas noorim võsuke Jakko ühel päeval telefonis oma isale Jüri Koortile, kes ära ei arvanud, milles asi. Aga kui teada sai, siis pikali muidugi ei kukkunud.

Kutse presidendi emadepäeva vastuvõtule oli Kääpal elaval perekond Koortil ühel päeval postkastis. “ Juba tempel ümbrikul tekitas uudishimu,” ütles pereema Helle. Väga suur üllatus oli kutse perele tõesti.

Tallinna sõidavad nad viiekesi, sest kuueliikmelise pere keskmine poeg Jarko teenib praegu kaitseväes ning on õppusel “Kevadtorm”, mis sõdurpoistele ühtlasi ka eksami eest. Tavalisse autosse poleks nad kõik ka ära mahtunud. “Autosse mahtumine ongi tõsine probleem,” märkis pereema.

Lapsed ootavad põnevusega presidendi vastuvõttu, sest üks asi on seda kõike telerist jälgida, aga hoopis teine tunne ise saalis istuda.

Korra on  perekond Koort juba presidendi vastuvõtul käinud – 2004. aastal, kui kauni kodu konkursil maakonna ühe kenama kodu eest auhind anti. 

Meeldivad üllatused

Tavaline emadepäev Koortide peres algab üllatustega. “Lapsed on teinud tordi või kooki, alati tuuakse lilled ja väike kingitus,” rääkis Helle Koort. Päeva teisel poolel sõidab pere tavaliselt vanaema juurde Ida-Virumaale, kuhu emadepäevaks kokku tullakse  — nagu ka jõuludeks ja jaanipäevaks.

Koortide vanim poeg Maiko õpib Tallinnas IT-Kolledžis IT-süsteemide arendust ja töötab samal ajal ka Tartus  firmas Medium Marketing Interneti turundajana. Jarko õpib Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis ettevõtlust ja projektijuhtimist, kuid teenib praegu kaitseväes aega. Kodus on Palamuse Gümnaasiumi 11. klassis õppiv Janelle ning sama kooli 3. klassi õpilane Jakko.

Jakko huviks on kabetamine, kus tal läheb väga hästi. Ta  osales edukalt isegi 2010. aastal noorte maailmameistrivõistlustel Sankt-Peterburis. Janelle huvitub fotograafiast ning teeb pilte ka koolilehte, mida ta toimetab. Lisaks õppis ta veel  Jõgeva Muusikakoolis ning laulab Palamuse tütarlasteansamblis. Jarko on väga edukas sportlane. Maiko huvitub loomulikult kõigest, mis seotud IT-ga

Hommikul kell 7 läheb buss Palamusele ja poole viieks jõuavad lapsed koju. Noorim koolipoiss on pikapäevarühmas ja saab Palamusel ka trennis käia. Kui on lühike päev, saavad lapsed tulla bussiga Vanassaare peatuseni ja sinna läheb keegi neile vastu. 

Pikk koolitee

Lapsed on harjunud pika sõiduga ega kurda. Koortide lapsed läksid Palamusele sellepärast, et seal on ka gümnaasium. “Pole mõtet hakata neid solgutama algul ühte ja siis teise kooli,“ nentis pereema ja isa lisas, et tõenäoliselt läheb ka pesamuna Jakko gümnaasiumi edasi. Maiko hakkas Palamusel õppima 7. klassis, Janelle sai esimese klassi lõpetada kodu lähedal Saare koolis ja läks Palamusele teise klassi, Jarko neljandasse. Jakko on juba esimesest klassist alates Palamusel õppinud.

Kääpal avati tänavu küll lasteaiarühm,  aga kas kunagi tulevikus tuleb ka kool, sõltub sellest, kui palju on lapsi.

Nüüd muretsevad vanemad pigem sellepärast, kas Palamusele  gümnaasium alles jääb. Tartusse kooli ei saaks Kääpalt iga päev sõita, tuleks leida koolilapsele korter ja see on juba kulukas. “Nii noorelt pole veel vaja oma elu peale kippuda, seda jõuab elada küll. Lihtsam on ikka kodus,“ tõdes pereema. 

Vaba aeg kulub kodus toimetamisele

Pereema Helle töötab 15. maist kuni 15. septembrini RMK Saare teabepunktis, ülejäänud ajal teeb Elistvere looduskeskuses retkejuhi tööd. 

Kääpal vaatamisväärsusi jätkub, seal on Kalevipoja muuseum ja seiklusrada. “Kui rühmad juba Kääpale tulevad, siis tavaliselt käiakse kõik kohad läbi,“ rääkis Helle.

Pereisa Jüri Koort töötab RMK-s metsaparandusspetsialistina ja tema töölaud on praegu Laiusel. Tööpiirkonnas on  neli Kesk-Eesti maakonda:  Jõgeva-, Järva-, Viljandi- ja Raplamaa. Pereisa tööpäevad kipuvad mõnikord üsna pikaks minema. “Olen ikka üsna paljus oma töö peremees, valin marsruudid nii, et kui juba kuhugi kaugemale sõita, käin mitu objekti läbi,“ rääkis ta. Õnneks töötab pereema kodu lähedal.

Kogu vaba aeg, nii palju kui seda üldse on, kulub enamasti koduümbruses toimetades. Pere teeb koos tööd, lapsed aitavad alati, kui midagi suuremat on vaja teha.

“Vanaema juures käime ikka, aga ega nii palju enam ringi sõidagi kui varem, sest autokütus on väga kalliks läinud,“ tõdes pereema. Pereisa hobid on jaht ja kalandus, kõik kolm poega on käinud nii jahil kui ka kalal. Veel pole jahimeest kellestki saanud. Pereema huvitub käsitööst. Ema-isa käivad koos kõikidel kohalikel üritustel.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus