Tõeline lillesõber täiendab kollektsiooni ka masu ajal

Joosti Aiandi Põltsamaa Roosiaias algas tõsisem roosiistikute müük mai esimesel nädalal ja kuigi omavalitsuste ning riigiasutuste ostuvõimalusi on majanduslangus tõsiselt vähendanud, siis eraklientidest roosisõprade hulk on masule vaatamata kasvanud.

Joosti Aiandi Põltsamaa roosiaia juhataja Annela Orasi ütles, et kui aiapidajal on mõni roos talvekahjustuse tõttu välja langenud või tahab ta oma kollektsiooni mõne uue sordiga täiendada, siis selle sada krooni ta oma isiklikust eelarvest  ostu sooritamiseks ikka leiab. 

Hiljuti avas Põltsamaa Roosiaed Pärnus Raeküla turul müügipunkti. Kahjuks tuli hiljutise  Nõmme turu põlengu läbi ka kahju kanda. Praeguseks on saavutatud kokkulepe  rooside müümiseks Tartus Liisu Lilledega ning Viljandis Marcus Lillekaubandusega.  Klientideks on endiselt haljastusettevõtted — möödunud nädalal viidi roose Kukruse mõisaalleele Ida-Virumaal.  

Vanade kasvuhoonete aeg ümber

Paraku sai Põltsamaa roosiaed eelmisest ajastust päranduseks vanad kasvuhooned, mis järjest enam ajahamba puremisele alla hakkavad jääma. Seetõttu tuleb neid vanu taimede kasvatamiseks rajatud klaasmaju uute vastu välja vahetama hakata. Just mõni aeg tagasi tehti sellega algust ka Põltsamaa Roosiaias.

Orasi sõnul alustasid nad nn müügimaja väljavahetamisest. See hoone asub aiandi roosiaia poolses küljes, kuhu enamik roosisorte on välja pandud, et klientidel oleks võimalik nendega lähemalt tutvuda.

Vana kasvuhoone asemele püstitatakse uus prantsuse tüüpi moodulkasvuhoone, mille mõõtmeid saab vajadusel muuta.

Kuni uue kasvuhoone valmimiseni saab lilledega lähemat tutvust teha ja neid osta ajutisest müügimajast, mis jääb roosiaia peasissekäigust paremale.  

Lillesõbrad otsivad vaheldust

Alates käesolevast aastast pakutakse aiasõpradele  uue müügiartiklina hortensiaid, mis läksid hästi kaubaks just emadepäeva eel. “Inimesed tahavad ka lillede osas vaheldust ning otsivad aianditest midagi uut ja põnevat,” rääkis Orasi. Põhiliseks lilleks jääb roosiaias ikkagi roos. Ometi võib Annela Orasi sõnul tuua näiteid inglise aedadest, kus rooside kõrval on kasvamas ja silmailu loomas tokkroosid, kukekannused, hortensiad.  Teatavasti on Põltsamaalt pärit roosid kasvamas ka Tallinnas Vabadussamba juures. Orasi käis neid seal hiljuti vaatamas ja tal oli rõõm näha, et roosid olid talve kenasti üle elanud.  

Muljetavaldav kollektsioon

*Põltsamaa roosiaias on 7000-ruutmeetrisel alal kasvamas umbkaudu 5000 istikut

*Põltsamaa roosiaed kuulub roosisortide ja istikute arvu poolest kümne suurema hulka Euroopas

*Põltsamaa roosiaias pakub silmailu 1000 erinevat roosisorti

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus