Tõde maskide kasutamisest

Kirurgilisi ja teisi meditsiinis kasutatavaid maske võib korduvalt kasutada, selgub USA haiguste ennetamise ja tõrje keskuse uuendatud juhistest. Jutt käib eelkõige N95 või siis Euroopa mõistes FFF3 ja 2 standardiga maskidest, aga lõpuks tõdetakse juhistes, et kui üldse mingit varianti pole, siis on ka kodus tehtud maskid paremad kui mitte midagi.


Loodetavasti pakub see teave leevendust isikukaitsevahendite varustuskriisile Eestis, mida valitsus lahendada ei suuda. Ametlikult võttis kirurgilised maskid nädalaks või kauemakski korduvkasutusse Nebraska ülikooli haigla.
Rohelisena on mul hea meel tõdeda, et ühekordsetena mõeldud asju saab tegelikult korduvalt kasutada. Loodan, et koroonakriis toob kohale teadmise praeguse naftapõhise, ühekordsete ja lühiajalistel toodetel põhineva, reostava, raiskava ning raha suurfirmade kätte koondava majanduse jätkusuutmatusest.
Eriti rumal on uputada praegu maksumaksja või laenuraha põlevkiviõlisse, mille lõpp on selgelt näha. Raha tuleb panna inimeste baassissetulekusse, mis turvatunnet suurendab, ja taastuvenergia tootmisseadmetesse, mis raha tagasi teenivad.
Terviselehe väljaandjana ootan nüüd valitsusasutuste kiiret ja hästi tasustatud tellimust Eesti teadlastele, et nädala jooksul välja töötada maskide korduvkasutamise põhimõtted.

Aleksander Laane, Terviselehe väljaandja

blog comments powered by Disqus