Tiit Niilo soovitab Jõgevamaale talumeierei rajada

Võrumaal Misso vallas elav Tiit Niilo alustas põllumajandustootmist kahe lehma pidamisest. Praegu on ta üle Eesti tuntud Nopri talu peremees ja osaühingu Nopri Talu Meierei eestvedaja. Kesk-Eesti Messil müüsid kodukandi rahvariietesse rõivastunud Tiit Niilo, tema tütar Gerli ja väimehekandidaat Maario sõira, kohupiimakreeme, kurgi- ja küüsluguvõiet. Toodangu uudistajate ja ostjate hulgas oli messilisi mitmetest paikadest, kaasa arvatud Niilo kodumaakonnast Võrumaalt

«Konkurentsi ma ei karda ega tunneks kadedust, kui siin messil oleks teisigi talus tehtud piimatoodete pakkujaid,» lausus Niilo.

«Ma olen Eesti Piimakäitlemistalude Liidu liige. See liit ühendab erinevates maakondades paiknevaid talumeiereisid. Kahjuks ei kuulu sellesse liitu ühtegi Jõgevamaa talu, sest siin talumeiereid polegi. Minu arvates võiks aga igas maakonnas olla vähemalt üks talu, kus oma piimast kohapeal tooteid valmistatakse. Talumeiereis valmistatud juust on meistriteos omalaadse ja ainulaadse maitse tõttu. Näiteks on iga talu sõiral isemoodi maitse. Kordumatus peakski tekitama huvi talumeiereide toodangut osta.»

Piimatoodete hinnad peaksid Niilo arvates senisest suuremad olema. «Kesk-Eesti Messil oli mul sõira hinnaks 65 krooni kilogrammi eest. Suhteliselt odava hinna valisin põhjusel, et mu eesmärk oli messikülastajatele näidata, mida on võimalik toota talumeiereis. Tegelikult peaks kilogramm sõira maksma aga 100 krooni, « arutles Nopri talu peremees, kelle juhtimisel valmistatud piimatooteid müüakse põhiliselt Võrumaal, Põlvamaal ja Tartumaal.

Nopri talus ja selle meiereis töötab Niilode pere ja üheksa töölist. «Suuremjagu meie küla töövõimelisi inimesi ongi leidnud rakendust meie ettevõtetes. Kui tahame ettevõtlust laiendada peaksime tööjõudu mujalt juurde otsima. Uute inimeste palkamisega kaasneb ka vastutus. Firmas majanduslik olukord peab olema selline, et suudab nad kindlustada töötasuga, « lausus Tiit Niilo.

Tiit Niilo reklaamib kõikjal kus võimalik oma kodumaakonda Võrumaad. Nii sai temalt küsitud, mis tundus Kesk-Eesti Messil kõige jõgevamaalikum. «Küllap võis Jõgevamaa omalaadust kõige enam täheldada Jõgeva Spordiaretuse Instituudi ja atraktiivturismile ja tsintsiljakasvatusele spetsialiseerunud Linnuse talu boksides.»

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus