Tiit Lääne esitles raamatut Antwerpeni olümpiamängudest

Läinud kolmapäeval esitles spordiloolane, ajakirjanik ja praegune Jõgeva vallavanem Tiit Lääne Jõgeva linnaraamatukogus oma raamatut „VII olümpiamängud. Antwerpen 1920“.


Kaheteistkümnel olümpiamängudel käinud Tiit Lääne rääkis Antwerpeni olümpiamängudele pühendatud raamatu saamisloost. Ta märkis, et materjali sai kogutud paljude aastate vältel, tutvutud erinevate maade arhiividega ja kasutatud on ka mälestusi sportlaste lähedastelt.
Eestlastele on Antwerpeni olümpiamängud erilise tähtsusega põhjusel, et Eesti osales nendel esimest korda iseseisva riigina ja esimese eestlasena võitis 29. augustil 1920 kuldmedali tõstja Alfred Neuland – toonane 24-aastane atleet.
„Eestlaste ühe käega rebitud 72,5 kilogrammi oli tulemus, mida ei suutnud olümpia tõstepõrandal keegi ületada, isegi mitte raskekaallased,“ kirjutab Lääne.
Spordiloolane kirjeldab põhjalikult noore Eesti Vabariigi järjekindlat võitlust osaleda olümpiamängudel, milles eriline osa olid ka Eesti saadikul Londonis Ants Piibul ja saadikul Pariisis Karl Pustal, kellel olid kontaktid ka Rahvusvahelise Olümpiakomitee presidendi Pierre de Cobubertiniga. Veel on raamatus loetletud maailma olulisemad valitsejad 20. sajandi kahekümnendatel aastatel.
Raamatus on illustreeritud paljude fotodega, mille hulgas ka pilt olümpialipust, mis Antwerpeni staadionil olümpiaajaloos esmakordselt lehvis.
JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus