Tiina Välb läheb presidendi vastuvõtule teist korda

 

Tormast pärit nelja lapse ema Tiina Välb läheb tänavu emadepäeval presidendi vastuvõtule juba teist korda ja loodab seda sündmust võrrelda paari aasta tagusega. Nüüd on tema nooremad lapsed juba suuremad ning seetõttu saab ta üritust rohkem nautida.

Tiina Välb rääkis, et vanem tütar Triin helistas talle kohe, kui kutse vastuvõtule tuli. “Jälle meie, oskasin ainult imestada,” tunnistas pereema. Tema hinnangul oli esimene käimine kaks aastat tagasi väikeste Kaarli ja Anettega nagu komöödia. “Kolme- ja nelja-aastastel on omad vajadused, teismelistel Triinul ja Johannesel omad mured, aga isa oli meil järjekordselt merel,” rääkis Tiina Välb tollasest pealinnasõidust.

“Kontsert oli meile tõeline katsumus, sest lapsed olid unised ja söömata. Nad avastasid, et toolid käivad üles ja et rõdu peal saab kõõluda ning alla vaadata, samuti omavahel nagistada,” meenutas nelja lapse ema, kelle hinnangul oli kontsert kõigest hoolimata väga huvitav.

Suurimaks emotsiooniks oli lastele presidendiga kätlemine. Hiljuti Tormas käinud riigipeale tuli koht tuttav ette, eriti olid talle meelde jäänud Torma naisrahvatantsurühma huvitavad etteasted. Pereema Tiina tantsis siis ja tantsib selles rühmas ka praegu.

Tänavu on pered oodatud pealinna kella viieks, seega on pesamunadel lõunauni magatud, lõunasöök söödud. Ja vastuvõtt peetakse samuti Estonias.

Aga pereisa Raido Välb on emadepäeval taas merel ega saa  seekordki kontserdil ja vastuvõtul osaleda. 

Kõik teevad kõike

Firmas Puhastusekspert koristajaid õpetav Tiina Välb sõidab ringi üle Eesti. Mõni aeg tagasi oli ta Valgas, nüüd Võrus. “Eesti on ju nii väike, maksimaalselt kaks tundi ja oledki kohal,” tõdes ta. Sellel ajal, kui ema kodunt ära, peavad lapsed isekeskis hakkama saama. Johannes ja Triin tulevad noorematega kenasti toime.

Küllalt keeruliseks kippus olukord minema just talvel, kui oli külm ja paks lumi ning emal polnud mõtet igal õhtul koju sõita. Nooremad lapsed olid siis Maarjas Tiina ema juures. Kui pereisa kodus, pole probleeme. “Meil teevad kõik kõike, saavad toiduvalmistamisega hakkama ja on üldse väga tublid,” rääkis pereema.

“Mul on enda ümber loodud päris suur tugivõrgustik headest tuttavatest. Keegi kas võtab lapsed lasteaiast või on kasvataja pisut kauem ja kui ma veidi hiljem tulen, ei ole probleeme olnud. Lihtsalt inimestega tuleb suhelda, kõik on lahendatav,” tunnistas Tiina Välb, kelle hinnangul toimib tugivõrgustik teene teene vastu põhimõttel ja midagi eriti keerulist polegi vaja välja mõelda.

Anette ja Kaarel käivad Torma lasteaias. Triin lõpetas Tormas mullu põhikooli, võttis aastaks aja maha ning läheb nüüd sügisest Tartu Forseliuse Gümnaasiumi.

Johannes lõpetab tänavu põhikooli ja on ka Tartus gümnaasiumikatsed teinud. Sissesaamisest pole veel teada antud. Johannes on emale öelnud, et kui gümnaasiumi sisse ei saa, läheb ta hoopis Tartusse kokakooli. 

Aitavad ema kodutöödes

Pereema kiidab Torma lasteaeda ja kooli. Tormas põhikooli lõpetanud lastel pole enamasti probleeme Tartu gümnaasiumidesse pääsemisega, sest neil on n-ö korralik põhi all. Ema Tiina on seda meelt, et põhihariduse peab laps saama oma kodu lähedal, kuhu ta edasi õppima läheb, sõltub juba huvidest ja võimalustest.

Vanem poeg Johannes mängib alates kuuendast eluaastast korvpalli, praegu käib ta Tartus spordiklubis Duo. Ema hinnangul on see tõsine elukool, poisid õpivad meeskonnas toime tulema, samuti saavad nad aru, mis on distsipliin, kuidas otsuseid langetada ja miks peab enda järelt asjad ise kokku korjama.

Kodutöödes aitavad lapsed ema tihti. Johannes lükkas talvel lund ja tõi puid tuppa ning küttis ahju, Triin hoolitses kodu eest ja tegi süüa. Suvel niidavad poisid aias muru. “Minu jaoks on see normaalne, et lapsed tööd teevad,” rääkis ema.

Praeguses kodus on Välbid elanud viisteist aastat, varem oli neil korter Kääpal. Tormas elas Tiina Välbi vanaema ja pere oli parasjagu tema juures abiks puid ladumas, kui vanaema teatas, et alevikus on kaks maja müüa. Oma kodu soetamise plaan oli perel juba ammu, nii käidi mõlemad kohad läbi. “Meie praegune maja hakkas meile kohe koduks ja teisi variante me enam ei kaalunudki. Nii me Tormasse elama kolisimegi,” nentis pereema.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus