Tervisesportlased lustisid ilmataadi kiuste

Jõgeva maavalitsuse eestvõtmisel ja paljude organisatsioonide abiga sai teoks ammune kava viia läbi tervisepäev, kus saaksid ühel päeval kokku kõik need inimesed, kes peavad oma tervise eest hoolitsemist oluliseks. Ürituse “Sport kõigile? raames oli üle maakonna välja valitud viis erinevat paika, kus toimusid asjakohaseid elamusi pakkuvad üritused jalgrattasõiduhuvilistele.

Ilm rattureid eriti ei soosinud

Kolmapäevahommikune ilmennustus ei olnud eriti paljulubav ning sõiduolud kippusid kõigi ennustuste kohaselt üsna märjaks kujunema. Vaatamata kõigile ilmaga seotud kartustele oli Jõgeva vana raudteejaama taha kella poole kümneks kogunenud kenakene hulk Jõgeva koolinoori, kellel kõigil rõõmus meel näost näha ja kange kihk juba Kuremaa poole teele asuda.

Veel viimased ettevalmistused, kooli direktorilt julgustavad sõnad, korraldajatelt manitsused ning kahesajast jalgratturist koosnev kirju sõitjaterivi hakkas vana Mustvee maanteed mööda linnast välja looklema.

Mõnede pealtnägijate kommentaaride järgi oli see pilt vaatamist väärt, sest ega nii palju rattureid koos näe kaugeltki iga päev.

Rattasõitjate pikk rivi, mis koosnes ligemal kahesajast rattast, ületas pikkamisi Pedja jõe ning võttis mööda kruusateed suuna Kuremaa poole.

Kohalikud pakkusid ratturitele õunu

Alguses olid mitmedki noored ratturid kruusa peale jõudes üsna hädas kiiruse valikuga. Oli neid, kes muutusid liiga uljaks ja keda tuli veidi korrale kutsuda, ning neidki, kes tundusid juba veidi väsinud olevat.

Seda viimast ei saa aga panna  vähese treenituse süüks, vaid selgus, et nii mõnedki noored ratturid olid enne seda distantsi juba hommikul pika maa maha sõitnud, tulles näiteks Aidust Jõgevale rattaga.

Kuremaale viival maanteel venis sõitjate rivi juba väga pikaks. Siin liitus rattureid juba nii Palamuselt, Laiuselt kui mujalt. Ühed kaugeimad sõiduletulijad olid Vaimastvere kooli õpilased. Tee ääres oli sageli kohalikke inimesi rattureid tervitamas, üks vanamemm pakkus sõitjatele oma aia õunu.

Vaatamata väga masendavale prognoosile oli ilm tegelikkuses kogu matka aja ilus, kuid veidi tuuline ning Kuremaa järve ääres oli ka üsna külm. Lapsed ja täiskasvanud, keda võis Kuremaal kokku olla üle poole tuhande, jälgisid huviga trikiratturite esinemist, kes tutvustasid paljude jaoks üsna uudset ala triaali. See kätkeb endas rattakrossi närvekõditavat põnevust ja trikiratturite rattavalitsemise oskust. Noormehed näitasid oma osavust, hüpates esi- ning tagarattal ja turnides kõikjal, kus vähegi võimalik.

Tavaliselt kasutatakse selle ala puhul erinevaid esemeid ja kivist takistusi, kuid Kuremaal oli rada tehtud kaubaalustest. Publiku jaoks põnevaim ja intrigeerivaim trikk oli kindlasti tagaratta peal hüppamine üle maas lamava tüdruku. Kahjuks ei saanud mahti tüdrukult küsida, mis tunne tal selle triki ajal oli, sest ta kadus kiiresti rahva sekka, aga publiku aplaus oli tormiline.

Nii mõnegi poisi silmist oli näha, kui väga ta oleks tahtnud ise mõne trikitaja asemel olla. Kes teab, ehk saame kunagi ka oma kandi poisse selle alaga tegelemas näha.

Trikiratturite esinemise järel anti sõna ka külalistele, Jõgevamaa maavanemale, Jõgeva linnapeale ja koolispordiliidu esindajale. Seejärel loositi välja hulgaliselt rattasõitjale vajalikku varustust ja pea kõik said maitsta ka kringlit. Loosimise ajal sai vesteldud mõnede nooremate rattamatkajatega ? nii äsjalõppenud üritusest kui rattaga sõitmisest üldisemalt.

Poisse huvitasid trikid

Palamuse Gümnaasiumi neljanda klassi poiss Taavet Tralla, kes võitis loosi tahtel oma jalgrattale sügiseks uue esilaterna, ütles, et see üritus on väga vahva ja temal on see juba päris mitmes kord Kuremaale sõita. Taavet pani ennast rattasõidule juba nädal aega varem kirja ja ootas seda päeva väga. Taavet rääkis, et tema kõige suuremaks mureks oli ikka, et ratas vastu peaks. Väike äpardus oli tal juba tee peal juhtunud ? rattakumm läks tühjaks, aga ta sai õigel ajal abi.

Teistele ratturitele peaks Taaveti sõnul meelde tuletama, et tuleb olla hoolikam ja jälgida rohkem liikluseeskirja.

Jõgeva Gümnaasiumi viienda klassi poisid Toomas Hillaste ja Henri Lillepool olid väga vaimustatud trikiratturite esinemisest. Nad tunnistasid, et armastavad ka ise rattaga trikke teha, kuigi neil tegelikult trikiratast ei ole. Nad on agarad rularambi kasutajad. Poiste arvates oleks hea, kui pärast tunde oleks võimalik kuskil ratta vigursõitu teha ja seal võiks keegi ka rattatrikkide tegemist õpetada. Küsimuse peale, kas tänane rattasõit oli ka raske, vastasid poisid, et nemad on sellel suvel palju pikemast sõidust osa võtnud, käies koos Pajusi valla õpilasmaleva rühmaga jalgrattamatkal Endla looduskaitsealal.

Üritusel osalenud õpetajad leidsid, et niisugust päeva on väga vaja ning oleks väga tore, kui igal kevadel ja sügisel korraldataks üks tervisespordiga tegelemise päev, kus paljude koolide lapsed kokku saaksid.

ILMAR PAJUMÄGI

blog comments powered by Disqus