Tervisekriisi ohjamine käib valitsusele üle jõu

Me oleme jõudnud koroonaviiruse teise lainesse, kuid valitsuse tegevusetus viiruse leviku tõkestamisel, mille kõige karjuvamaks näiteks on tõsiasi, et töötajatele ei hüvitata jätkuvalt esimesi haiguspäevi, teeb mind väga murelikuks.


Pärast esimese viiruselaine taandumist tundub valitsus juba pikemat aega elavat ja tegutsevat paralleelmaailmas, kus kroonviirus on lõplikult alistatud ja valitsusliidu energia kulub eelkõige põllumeeste ja välistudengite kiusamisele, poliitiliste katuserahade jagamisele, abieluteemalise vihareferendumi korraldamisele, turismisektori hävitamisele, nimeseadusega tegelemisele, Keskerakonna võlgade kustutamisele ERJK kaotamise abil jms.
Tervemõistuslikul inimesel on võimatu aru saada, kuidas need tegevused aitavad kaasa pandeemia ohjamisele ja majanduskriisi leevendamisele.
Nakatumise hoogustumisele on kahjuks selgelt aidanud kaasa see, et inimesed lähevad kergemate haigusnähtudega tööle, kuna nad ei saa endale arvestatavat palgakaotust lubada. Kui kõrgepalgalistel inimestel ja neil, kel on võimalus töötada kodukontoris, on võimalik jääda kergemate haigusnähtude koju ja jälgida haiguse kulgu, siis väikest palka teenivatele inimestele tähendab see sageli ületamatut auku pere eelarves. Ja nii võtabki inimene riski ja läheb nohu ja köhaga tööle, et mitte laenumaksetega hätta jääda.
Sotsiaaldemokraadid algatasid juba kuu aega tagasi seaduseelnõu, mille kohaselt hüvitatakse esimesed kolm haiguspäeva 80 protsendi ulatuses. Seeläbi püsime kõik terved ja ei pea haigena tööl käima ega muretsema palgakaotuse pärast. Paraku ignoreerib valitsus juba pikalt haiguspäevade kompenseerimise hädavajalikkust.
Valitsus ei ole pika suve jooksul jõudnud kokkuleppele, et kuidas me haiguse levikut siis ikkagi pidurdama hakkame. Näiteks ei ole kõlanud selged ja jõulised üleskutsed kanda maski, tööandjad pole saanud käitumisjuhiseid kriitilises situatsioonis tegutsemiseks ning rahastatud pole termokaamerate ostmist ning siinkohal võib loetelu pikalt jätkata. Valitsuse selline passimine on vastutustundetu ja häbiväärne.
Selleks, et takistada nakkuse levikut on vaja aga selget sõnumit. Kuid seda praegu ei ole, sest tervisekriisi ohjamine käib valitsusele selgelt üle jõu.

Indrek Saar,
Sotsiaal-
demokraatliku erakonna esimees, riigikogu liige

blog comments powered by Disqus