Tervisekaitseinspektsioon on leidnud Eesti turult ohtlikke tooteid

Mänguasi

Türgis valmistatud üllatusmuna ?Mr Lucky Egg” sisaldas ussipead meenutavat näpunukku ning väikeses kilekotis olevaid komme. Ussipea-kujulises mänguasjas avastati ülemäärases koguses ftalaate, mida kasutatakse peamiselt plastikust toodete elastsuse/plastilisuse tagamiseks. Ftalaadid on reproduktiivtoksilised ained, mis põhjustavad pikaajalisel toimimisel sigivushäireid.

Euroopa Liidus kehtestati piirang ftalaatide sisalduse suhtes mänguasjades ? näiteks alla 3-aastaste laste mänguasjades või mänguasjade osades, mis võib laps suhu panna, ei tohi ftalaadi sisaldus olla üle 0,1 massiprotsendi. Antud tootes ületas ftalaatide sisaldus piirväärtuse 5-7 korda.

Viiruk

Ohtlikku kemikaali sisaldav toode vedel viiruk ?RUSH” 9-milliliitrises pudelis on valmistatud Ameerikas ning sisaldab 95% isobutüülnitriti (CAS nr 542-56-3), mis on klassifitseeritud 2. rühma kantserogeenseks aineks. Vastavalt Sotsiaalministri määruse nr 36 ?Elanikkonnale ja loodusele ohtlike kemikaalide käitlemise piirangud1″ alusel ei tohi tarbijale jaekaubanduses müüdavad kemikaalid sisaldada 1. või 2. kategooria kantserogeeniks klassifitseeritud aineid.

Kosmeetikatooted

Ohtlikud kosmeetikatooted ?Anto?ka lastekreem aaloe ja kummeliga”, ?Anto?ka lastekreem mähkmekreem saialillega” ning ?Anto?ka lastekreem tuulise ja halva ilma puhuks pantenooli ja E-vitamiiniga” on valmistatud Venemaal ja sisaldavad mikroobi Pseudomonas aeruginosa, mis võib tekitada naha- ja uroinfektsiooni.

Öine kreem-geel “Kase sari” rasvasele nahale on valmistatud Ukrainas ja sisaldab seent Candida albicans, mis võib tekitada nahaseenhaigusi.

Tervisekaitseinspektsioon tegi ülalnimetatud toodete kohta maaletoojatele ettekirjutused toodete müügilt kõrvaldamise ja tarbijate teavitamise kohta. Kokku kõrvaldati 590 toodet.

Tervisekaitseinspektsioon on ohtlike toodete leiust teavitanud ka Tarbijakaitseametit, kes RAPEXI teavitussüsteemi kaudu annab ohtlikest toodetest teada ka teistele Euroopa Liidu liikmesriikidele.

ELI LILLES,
Tervisekaitseinspektsiooni pressiesindaja

blog comments powered by Disqus