Teod räägivad rohkem kui sõnad

Lugupeetud kodanikud, nii need, kes ise presidenditooli poole kiikavad, kui ka need, kellel on võimalus presidenti valida, ja ka need, kes ei saa seda teha ? laske presidendil oma tööd teha!  Nii saate tema tõekspidamistest kõige parema pildi, suudate tema tegemiste taga näha ehk isegi seda, mida Arnold Rüütel õieti väärtustab. See, kes ligi viie aasta jooksul ei ole aru saanud, millega president tegeleb ja millised on tema seisukohad, peaks rohkem iseendaga nõu pidama ? mitte ajaleheveergudel sõna võtma. Minu meelest on eriti alatu tulla lagedale mõttega, et kui president ei osale debattidel, on see rahva petmine või kes teab veel kui suur patt.

Eesti põhiseaduse järgi valib presidendi esimeses järjekorras teatavasti Riigikogu. Miks peaks Arnold Rüütel hakkama väitlema Riigikogu valimisvoorus osalejatega, kui ta on selgelt öelnud, et ta Riigikogus ei kandideeri? Tema osalemisest debattides praegune olukord ei muutuks, sest siililegi on selge, millised poliitilised jõud Riigikogus teda toetavad ja millised mitte. Kui Riigikogus suudetakse välja pakkuda kandidaat, kes saab piisaval hulgal hääli, on asi otsustatud ja Eestile president valitud. See, et kandidaatide kandidaadid peavad avalikke debatte ja võtavad meedias sõna, ei mõjuta Riigikogus toimuvate valimiste tulemust ju karvavõrdki! Seal maksab erinevate jõudude poliitiline kokkulepe, ja ongi kogu lugu. Pärast seda, kui Riigikogus tõesti peaks jääma president valimata, on võimalus demokraatlikku protsessi laiendada ning valijate hulka oluliselt suurendada. Ja alles selles teises ringis on seal kandideerijatel vaja oma seisukohti ja riigi arenguvisioone tutvustada.

Selge see, et mida rohkem inimesi presidendivalimistel osaleb, seda parem. Teadaolevalt on Rahvaliit  juba aastaid olnud riigipea otsevalimiste pooldaja. Enne eelmisi Riigikogu valimisi oli seda meelt ka mõni teine erakond, kuid põhimõttekindluse puudumine ei lasknud ennast kahjuks kaua peita. Ja seetõttu on nii mõnedki toonased tegijad täna iseenda võttest selili ning neil jääb vaid üle pärast  kaklust rusikatega jõuetult vehelda. Pealegi on mulle mõistetamatu, miks tekib jälle vahetult enne valimisi arutelu teemal, et meie presidendivalimiste süsteem on halb. Kui valiti eelmist presidenti, ei olnud sel millegipärast häda midagi. Ja veel tuleb meelde, et 15 aastat tagasi suudeti lausa seadus parajaks sättida, et ametisse saaks ikka see mees, kes ?sobib?.

Enamik agaraid kommenteerijaid peab süsteemi halvaks sellest hetkest, mil protsessi tulevad valijamehed maakondadest.  Päris solvav on lugeda, et valijameestel oma arvamust nagu polekski, kõiki peetakse ?katuseraha? eest ostetavaks ja müüdavaks. Ometi on enamik valdade  valijamehi suure mandaadiga valitud kohalikku volikogusse ja ma väidan, et see on oluliselt demokraatlikum ja rahvale lähemal olev kogum kui Riigikogu otsustajate koosseis.  Ja kui valijamehed peavad õigeks avaldada toetust tänasele presidendile, pole kellelgi mõtet kiruda kehva seadust või halbu omavalitsusjuhte ? tasuks hoopis rohkem peeglisse vaadata ja tänase presidendi tegemisi objektiivselt hinnata.  

Kajar Lember,
Tabivere vallavolikogu esimees

blog comments powered by Disqus