Tehke kaalutletud otsuseid

Viirushaiguste sügisene või siis nn teine laine on tõesti kohale jõudmas. Kevadel Jõgevamaa pea puutumata jätnud koroonaviirus on ka Jõgeva maakonnas end jõulisemalt ilmutamas. Igahommikused uudistest kuuldud arvud on kasvutrendis. Vallad peavad kriisikoosolekuid ja püüavad terviseameti juhiste valguses rahva elu-olu suhtes parimaid lahendusi leida.


Laiemalt ringi vaadates ja arve vaagides on aga raske üheseid järeldusi teha. Et kuidas siis edasi – maskiga või maskita? Käia üritustel või mitte käia?
Arvud näitavad, et riikides, kus avalikes kohtades maski kandmine on kohustuslik juba mitmeid kuid, kasvab siiski nakatunute arv kiiremini kui meil, Eestis. Leedu ja eriti Läti, on oma rahvast palju enam piiranud, kui meil seda tehtud on. Maskid on olnud kohustuslikud nii avalikes kohtades, tanklates, ühistranspordis ja kaubanduskeskustes. Isegi suurtel väliüritustel jälgitakse rangelt distantsihoidmise kohustusest kinnipidamist. 10. septembrist Eestist väljuvad ja naasvad kodanikud on pidanud kõik 14 päevaks garantiini jääma. Ometi on naaberriigid nüüd hädas paljude haiglaravi vajavate koroonapatsientidega. Võta siis kinni, mis on õige.
Kuigi tekkimas on arvestatav kogus inimesi, kes COVID-19 kui haiguse olemasolus üldse kahtlevad ja seda ka kõva häälega kuulutavad, on reaalsus ikkagi pisut teine. Arstid kinnitavad, et viirus on olemas, liigub meie seas ringi ja mis kõige hullem, on enamikul juhtudel sümptomiteta. Nii et me keegi ei tea, kas oleme selle kandjad ja kas võime kedagi oma lähedastest tahtmatult nakatada. Teadmatust on palju.
Ka valitsuse tasandilt pole kindlaid juhiseid – keelde ja käske –, veel kuulda olnud. Mine tea, ehk ongi see parim lahendus, kui inimestel lastakse oma peaga mõelda ja ise otsuseid teha. Ka suudetakse neist, erinevalt ülalt tulnud käskudest, paremini kinni pidada. Seega – säilitage rahu, mõelge läbi oma käigud ja tegemised ning püsige terved!

blog comments powered by Disqus