Tegevust beebidest pensionärideni

Möödunud neljapäeval olid laudade taga ametis Adavere lasteaia Naksitrallid mudilased, kes kasvatajate ja keskuse perenaise Evi Rohtla juhatuse järgi endile jõulukaarte meisterdasid. Kui kaardid valmis, lubati lastel teises toas ka pisut trallitada. Lastele tundus siin igatahes kõik väga meeldivat. “Oma majast välja saamine on laste jaoks juba iseenesest suur asi ja siia tulevad nad hea meelega. Meil on lasteaiaga üldse hea koostöö. Eile oli lasteaias puupäev ja siis käisin mina neil abiks puupäkapikke tegemas,” rääkis Evi Rohtla.

 Ilma töötubadeta ei saa

Sellest nädalast on alustanud taas töötoad, sedakorda jõulueelsed. Eile valmistati kaarte, täna  saavad soovijad siidsalle teha, homme geelküünlaid ning neljapäeval kaunistatakse pesulõkse. Töötubadega jätkatakse ka järgmisel nädalal. “Ilma töötubadeta ei saa kuidagi,” kinnitas Evi Rohtla. Need olevat mistahes vanuses inimeste seas järjest enam populaarsust võitmas. Olgu parasjagu käsil nõelvitlimine, küünalde meisterdamine või ükskõik missugune tegevus, alati leidub neid, kes keskuse perenaise ja tema abiliste näpunäidete järgi on valmis oma käega midagi huvitavat tegema, kas siis kellelegi kingituseks või endale silmarõõmuks. Eriti aktiivsed olevat just lapsed ja pensioniealised. Viimatises isadepäeva eelses töötoas oli aga kõige noorem osaleja neljakuune ? oma emaga kaasas.

Peaaegu omainimene on siinsetes töötubades ka Põltsamaa Emadeklubi perenaine Marje Aigro. Evi Rohtla sõnul on neil omavahel “vastastikuse abistamise pakt” ning kõik head ideed lähevad vastastikku käiku. Marje Aigrol on Põltsamaal töötubadega juba pikaajalised kogemused. Koos on nad käinud töötubasid läbi viimas ka mujal.

 Elust endast

Kui enamiku eelmisel aastal alustatud ettevõtmistega on jätkatud ka tänavu, siis mõnedki uued asjad on tänavu sügisel sündinud elust endast. Nii oli näiteks naisteklubiga. Lihtsalt leiti, et aeg-ajalt on omavahel tarvis kokku saada ka tööealistel naistel. Nüüdseks on olnud juba kolm kokkusaamist, kus alati midagi praktilist omandatud. Asjatundjad näitavad ?nõksud? kätte ja edasi saab hea tahtmise korral juba ise. Neid, kes midagi õpetavad, pole olnud õnneks vaja kaugelt otsida. Ikka leidub kohapeal keegi, kellel mingeid teadmisi ja oskusi, mida valmis teistega jagama.  Järgmisel korral plaanitakse näiteks lähemalt tundma õppida, mida kõike võimaldab teha kaasaegne õmblusmasin ning seda tuleb õpetama praegu lasteaias töötav Inga Reinmaa.

Ka laste ja noorte vaba tegevus ehk sisuliselt avatud noortekeskus sündis sellel sügisel elu vajadustest. Igatahes on alates oktoobrikuu keskpaigast teisipäeviti ja neljapäeviti kella 16 ? 20 keskus avatud kohalikele noortele. Huvilisi on enamasti paari-kolmekümne ringis ning meelepärane tegevus leitakse ise. Võimalusi selleks on mitmesuguseid ja neid kasutatakse agaralt. Eriti populaarseks on saanud karaoke. Kui Evi Rohtlal on olnud parasjagu tarvis kuhugi ära sõita, asendab teda keskuses Jana Kutsar. Praeguseks on selge, et asi on ennast igati õigustanud ja jätkata tuleb kindlasti.

Heal kohal mitu nime

Tegelikult võiks Adavere Vaba Aja Keskust isegi perekeskuseks nimetada. Kui arvestada, et kord nädalas käib siin Nele Kaevu juhendamisel koos beebikool ning et eakate jututuba on keskuse üks aktiivsemaid kooslusi.

Teist hooaega järjest on tegevust alustanud perede ja sõpruskondade turniir. Võisteldakse mälumängus jne. Keskuses on leidnud endale aktiivselt tegevust ka sama katuse all oleva õpilaskodu lapsed. Kui kangast kudumas on seni käinud peamiselt täiskasvanud, siis  nüüd on selleks soovi avaldanud ka kohaliku kooli lapsed. Edaspidi lähebki kudumiseks lahti.

Kõnelda võiks veel näiteks hingedeaja küünlavalgusõhtust laulude ja luulega,  eakate elurõõmsatest koosolemistest, laste pannkoogiõhtust pärast ühist talgutööd jne.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus