Teerulliga üle

Neljapäeval võttis Riigikogu  palju vaidlusi tekitanud allikakaitse seaduse napi häälteenamusega vastu. Koosseisu häälteenamust nõudnud seaduse poolt hääletas 50 Reformierakonna ja Isamaa ja Res Publica Liidu saadikut, lisaks ka roheliste fraktsiooni kuuluv Marek Strandberg. Seaduse vastu oli 12 rohelist ja sotsiaaldemokraati. Üks Riigikogu liige, parteitu Jaan Kundla, jäi erapooletuks. Koalitsiooni teerull näitas taas oma võimu, kaasates ühe roheliste erakonna liikme. Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) liikmeslehed, kelle hulka kuulub ka Vooremaa, leiavad, et see Riigikogus kolmanda lugemise läbinud eelnõu on ohuks Eesti ühiskonna demokraatlikele põhiväärtustele ning sealhulgas demokraatia nurgakiviks olevale ajakirjandusvabadusele.  Võimalikes ajakirjandusvabadust ohustavates kohtukaasustes on Eesti ajalehed solidaarsed ja toetavad üksteist.

Kahjuks ei puuduta see seadus ainult meediat, vaid kogu ühiskonda. Ennetavate trahvidega on väga lihtne pärssida kodanike julgust end vabalt väljendada. Piisavalt rikkad inimesed saavad kogenud advokaadi palgata ja kaitsta end niiviisi avaliku kriitika eest. See seadus aitab tõhusalt kaasa üldise hirmuõhkkonna kujunemisele – kui kriitikat tehes tuleb arvestada suurte trahvidega, ei julge inimesed enam suud lahti teha.

EALLi liikmeslehed kutsuvad üles presidenti seda seadust mitte välja kuulutama, kuna selle seaduse rakendamine võib tähendada lõppu Eesti senisele 18-aastasele eduloole. 

27. november 2010

blog comments powered by Disqus