Teenistuskoerad Gustav ja Penti saadeti pensionile

Pea terve oma elu politseiteenistuses olnud saksa lambakoerad Gustav ja Penti saadeti üleeile piduliku tseremooniaga väljateenitud vanaduspuhkusele.


Jõgeva politseijaoskonna juht Ivar Dubolazov tunnistas, et tal  on kurb näha kahte kolleegi politsei ridadest lahkumas. Aastad on teinud oma töö ning Mustvee piirivalvekordonis ametis olnud 12aastane Gustav ja Jõgeva politseijaoskonnas töötanud 7aastane Penti peavad nüüdsest tööülesannetest kõrvale jääma.

Kuigi Penti võiks oma vanuse poolest veel tööd teha, on tal  probleeme tervisega. Koerajuht Arsi Alavere selgitas, et tihtipeale vaevavad saksa lambakoeri liigesehaigused ning pensionile saatmise tseremoonialgi oli näha, et Penti tagumised käpad veavad teda alt. “Kuigi hing on veel noor, ei tule paraku keha enam järele,” iseloomustas jaoskonna juht Dubolazov Penti praegust seisundit.

Kui arvesse võtta, et koera üks eluaasta võrdub inimese seitsme eluaastaga, siis on Penti alles 49 aastane ehk mees oma parimates aastates, aga peab siiski politseitööst kõrvale jääma. 

Penti pani pätid taltuma

Penti peremees Arsi Alavere rääkis, et koer käis pea alati temaga patrullis kaasas ning mitmel korral oli temast suur abi. Siiski pole Penti hammaste vahelt läbi käinud millimeetritki pättide tagumikunahka, sest selleks pole kunagi vajadust olnud. “Kui nähakse või kuuldakse, et koer kaasas on, siis allutakse korraldustele hästi. Keegi ei taha ju koera käest hammustada saada,” märkis Alavere.

Ta meenutas juhtumit, kus joobes autojuht ei allunud peatumismärguandele, sõitis eest ära ning kui lõpuks seisma jäi, hüppas autost välja ja pages metsa. Põgenejat hakkas jälitama ka Penti ning põgenemine lõppes hetkel, mil roolijoodik kuulis selja tagant lähenemas haukuvat koera. Penti oli abiks ka juhtumil, kui politsei kutsuti joobnud seltskonda korrale kutsuma. “See oli jaanipäeva paiku, kui mingid tüübid lärmasid ja olid naaberkorteri segi peksnud. Kui koeraga sündmuskohale saabusime, allusid kõik jõmmid kenasti korraldustele,” meenutas Penti peremees varjamatu uhkusega. 

Kustil on head geenid

Mustvee piirkonnas kümme aastat ametis olnud jäljekoera Gustavi ehk hellitusnimega Kusti vanuse reedab vaid kähedavõitu hääl. Mängulust pole 12aastast saksa lambakoera veel maha jätnud. Siiski on Gustavil vanust juba omajagu ning tavaliselt jäävad politsei teenistuskoerad pensionile umbes kümneaastaselt. Inimese aastatesse ümber arvutatult oleks ta juba 84 aastane.

Gustavi ülesandeid jätkab Mustvee kordonis kaheaastane Tryens Guugle ehk lihtsama nimega Troi. Mõlema koera peremees Üllar Tänna kinnitas, et Kusti pensionipõlv ei möödu kodus diivanil lösutades ning koerajuht võtab ta endiselt töö juurde kaasa. Ka harjutusi teeb peremees Kustiga edasi.

“Ta suudab praegugi probleemideta maasturi kasti hüpata,” kiitis Tänna koera tugevat tervist. Peremehe sõnutsi on Kustil head geenid, tänu millele ei ole ükski tõsisem haigus teda kunagi kimbutanud. “Vaid korra on tal kenneli köha olnud,” märkis koerajuht.

Mustvee kordoni juht Jalmar Ernits meenutas, kuidas nad läksid kord röövpüüdjaid vahistama ning varitsushetkel tuli olla hiirvaikselt. Just tol ajal kimbutas Gustavit köha. “Tänna ütles Gustavile käsklused “tasa” ja “lama” ja koer oligi täiesti vait ja ootas lausa hinge kinni pidades ning tegi häält alles siis, kui talle selleks luba anti.” Ka on Gustav üles leidnud kaks metsa eksinud last ning ühe vanainimese.

Üleeilsel pensionile saatmise tseremoonial said Gustav ja Penti maitsta ka pidurooga. Kahejalgsed kolleegid Jõgeva politsei- ja kohtumajast ning Mustvee kordonist kinkisid neile mitmesuguseid maiuspalu ja ka pehmed lamamistekid, mille peal lebades auga välja teenitud vanaduspuhkust veeta.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus