Teenekas meditsiiniõde kogub autogramme ja lahendab ristsõnu

Nii mõnelgi autogrammihuvilisel tuleb mõnikordki tuntud isikuid “pehmeks” rääkida või  neile koguni järele joosta. Jõgeva haigla kirurgiaosakonna operatsioonitoa õel Elve Linnol on aga üle neljakümne aasta tagasi alguse saanud autogrammikogu justkui iseenesest täienenud.

Kollektsioneerimisedu põhjuseks peab staažikas meedik väljapeetud ja tasakaalukat suhtlemist kuulsustega.

Muusikutelt ja näitlejatelt palub Elve Linno sageli autogramme pärast kontserti või etendust. Viimati sai ta sel moel hinnalisi  meeneid Jõgeva haiglahoone avamise kolmekümnenda aastapäeva juubelipidustustel laulnud ansambli Laine lauljatelt Merle Liljelt, Krista Grünberg-Raiglalt ja Sirje Põllult. Ja kui Jõgeva kultuurikeskuses sulgus eesriie Komöödiateatri etenduse järel, andsid autogrammi näitlejad Kadri Adamson ja Henrik Norman. 

Üks esimesi Liivaku Leenalt

Millal täpselt autogramme koguma sai hakatud, pole Elve Linnol meeles. Üks esimesi oli aga kuuekümnendatel- seitsmekümnendatel raadios muhedaid päevateemalisi lugusid pajatanud Liivaku Leena kodanikunimega Maria Hardma (1907-1979).

“Üsna ruttu pärast kollektsioneerimisega alustamist õnnestus autogrammid võtta ka Jõgeval esinemas käinud mustlasansambli Gilja Romen artistidelt. Varasemast kogumisperioodist on kollektsiooni uhkuseks ka autogrammid toonase Noorsooteatri ansambli Hampelmann liikmetelt Kaarel Kilvetilt, Lauri Nebelilt ja Jüri Aarmalt, kellega kohtusin Tabivere pargis toimunud kontserdil. Iseäranis hästi on meeles kohtumised inimestega, kellega ka pisut pikemalt vesteldud sai.

Mäletan, et Tarmo Pihlap imestas, kust ma sain foto, millele tema autogrammi küsisin. Olin selle ostnud ajalehekioskist, kus toona poplauljate pilte müüdi, Pihlap tunnistas aga, et pole seda ise näinudki. Tekstiilikunstnik Anu Raud kirjutas lisaks veel pühenduse: “Olgu kestmist ja edenemist rahulikul elulisel ilul”, näitleja Alo Kurvits lisas aga: “Elvele siira tänutundega”.”  

Karismaatilised tegelased kollektsiooni rikastamas

Autogrammid on kollektsionääril võetud ka kõigilt taasiseseisvunud Eesti Vabariigi presidentidelt. “Autogrammi Toomas Hendrik Ilveselt sain küll Jõgeva kesklinna pargis 2001. aastal, mil tänane riigipea veel välisminister oli. Tol korral kirjutasin endale üles ka Ilveselt kuuldu, et kikilipsu kannab ta põhjusel, et teiste riikide poliitikute hulgas silma hakata ja nii ka Eestile paremini tähelepanu tõmmata.”

Eesti ühiskonnaelus märkimisväärset rolli mänginud isikutest on Elve Linnole autogrammi andnud ka vabadusvõitlejad Mart Niklus ja Enn Tarto, Võrumaal Rõuges asuva monumendi Eesti Ema püstitamise algataja ning aasta isa 2008 Hans Sissas, aga ka näiteks ekstravagante seltskonnategelane ja ärimees Carl Danhammer.

Telesaate “Tantsi tagumik trimmi” publiku hulgas viibides võttis Elve autogrammid žüriisse kuulunud iluuisutreenerilt Anna Levandilt ja tuntud seltskonnadaamilt Anu Saagimilt. 

Autogrammid sünnimaakonna kuulsustelt

Kirjanikest on Elve Linno saanud autogrammi ka oma lemmikautoritelt Hando Runnelilt, Doris Karevalt ja Virve Osilalt. Kunstnik Ilmar Kruusamäe kinkis talle aga raamatu koos oma autogrammiga. “Mõned autogrammid olen kogunud tuntud inimestelt, kes on seotud mu sünnimaakonna Valgamaaga. Näiteks on mu kogus autogramm koolivennalt,  Tartu Ülikooli ajalooprofessorilt Tiit Rosenbergilt ja legendaarselt kinomehhaanikult Mati Parkjalt, keda kodukülas ja selle ümbruses tuntakse Kino-Matina.”

Elve Linno on saanud autogramme ka vastutustundliku ja hooliva töö eest Jõgeva haiglas. “Mälestuseks tublile medõele,” kirjutas talle autogrammi juurde Jõgeva harrastusluuletaja Aino Tooming, kelle abikaasa haiglaravil oli.

Mõned autogrammid on Elvele muretsenud pereliikmed. “Tütar Kristel on mulle muretsenud autogrammi Eestiski esinemas käinud Prantsuse lauljatarilt Mireille Mathieult, Šveitsi jalgrattakuulsuselt, 1996. aasta olümpiavõitjalt Pascal Richardilt tõi aga autogrammi väimees Lauri Aus.

“Oma autogramme pole ma üle lugenud. Ka kõige unikaalsemat ei oska nimetada, sest eks igaühel on oma lugu ja väärtus,” tõdes Elve.  

Hobiks ka ristsõnad

Teine kirglik hobi on Elvel ristsõnade lahendamine ning viktoriinidel osalemine, mille eest ta korduvalt ka auhindu on võitnud. Näiteks on ta olnud korduvalt parim ajalehe Valgamaalane kirjandusviktoriinis. Jõgeva haigla juhataja Peep Põdder teadis rääkida, et kui Elvel mõni vastus ristsõnas puudu on, ei jäta ta enne, kui on selle teatmeteosest, internetist või mõnelt tuttavalt teada saanud.

Elukutsest tingitud moraalseks kohustuseks ning ka kutsumuseks nimetab õde Linno doonorlust. “Praeguseks olen verd andnud 98 korral, kuid loodan sajandani välja jõuda,” ütles ta.

“Vanaemana pakub mulle hingekosutust ja rõõmu  tütrepoegadega koos veedetud aeg. Nad on ennekõike oma isalt pärinud tõsise spordihuvi. 13-aastane Artur mängib edukalt jalgpalli spordiklubis FC Santos ning hiljuti võitis ta ka poksis hõbemedali. 11-aastane Alex tegeleb aga usinalt kergejõustikuga. Tervisespordina harrastavad mõlemad ka jalgrattasõitu,” rääkis tegus ja aktiivne naine.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus