Teeme majad kauniks

Riiklik abiprogramm kortermajade renoveerimisel peaks muutma kodud soojemaks ja vähendama soojakadusid. Kokkuvõttes toob see peredele väiksemad soojaarved. Välja jagatakse üle riigi 366 miljonit eurot ja arvestatakse umbes 200 majaga aastas. See on KredExi kaudu jagatav toetus mitme aasta peale. Mõistagi lisandub kõigele veel korteriühistute omapoolne panus. Paraku saab see olema piirkonniti erinev. Maja soojustamise maksumus sõltub sellestki, kui suure korterelamuga on tegemist ning kui põhjalikult töö ette võetakse.
Jõgeva linnas ringi liikudes näeb mitut pilkupüüdvat renoveeritud kortermaja ja kiitus sealsetele elanikele. Viimane näide kodu hoolimisest on kesklinnas asuv Rohu 2 maja. Rahvas tuli kokku, peeti nõu ja asuti asja kallale. Mindi panka ning võeti laenu. Keskmiselt kestab perele laenu tagasimakse korteri kohta 5–8 aastat. Kõik sõltub, kui suur on võetud summa ja kui pika aja peale. Kõik on hästi siis, kui majas elavad nooremad inimesed, kes jõuavad maksta. Keerulisem on pensionäridega. Selle aasta lõpuks lisandub Kivi tänaval mitu silmarõõmustavat korterelamut. Kui tahetakse, saab kõik tehtud. Ainult ettevõtlikkust peab olema. Muidugi peab olema eestvedaja, kes hoiab töödel silma peal.
Maal on asjad keerulisemad. Omaaegsetes korrusmajades on palju tühje kortereid ja kommunaalkulud kõrged. Võiks hooned lammutada, ent kuhu panna inimesed. Riik pole sotsiaalmajade programmi veel käivitanud. Ühiselt tuleb leida sobiv lahendus.

blog comments powered by Disqus