Teeliste kirikud Jõgevamaal

Trükis on abiks teelistele külastusteks avatud kirikute juures. Sealt leitavaid kontaktandmeid kasutades on võimalik saada lisateavet iga kiriku ja selle lahtiolekuaegade kohta ning leppida kokku grupikülastusi.

Saatesõna trükisele on kirjutanud  Eesti Kirikute Nõukogu president, piiskop Einar Soone. Ta märgib seal, et Eestimaa maastiku üheks ilmestavaks tunnusjooneks on kirikud. Torniga ja tornita, vanemad ja suuremad auväärsed ehitised ning väiksemad ja modernsemad pühakojad katavad üsna ühtlaselt Eestimaad.

Kuuendat aastat on paljude Eestimaa kirikute uksed suveajal pikemalt avatud ja kutsuvad huvilisi sisse astuma. See on hea võimalus tutvuda pühakodadesse talletatud kultuuri ja ajalooga. Kuid mitte ainult ? kirikud elavad tänagi oma elu ning pakuvad huvilistele võimalust osa saada neis peituvast ainulaadsusest. Kirikusse sisse astudes võib seda kõike kogeda ja näha. Võib peatudes puhata saginast ja mõtiskleda väärtuste üle, mis ulatuvad üle aja ja piiri.

Trükises on toodud  lühitutvustused ka kaheksa Jõgevamaal asuva pühakoja kohta. Nendeks on EELK Kursi Maarja-Eliisabeti kirik, EVKL Kükita palvemaja, MPEÕK Mustvee Püha Nikolause kirik, EVKL Mustvee vanausuliste palvemaja, EELK Palamuse Püha Bartholomeuse kirik, EKNK Põltsamaa Jordani koguduse hoone, EELK Põltsamaa Niguliste kirik ja EVKL Raja vanausuliste palvemaja.

Kõik loetletud pühakojad on külastajatele suveperioodil avatud 1. maist kuni 30. septembrini, v.a Põltsamaa Niguliste kirik, mis avatud kuni 15. septembrini.

Ja veel märkusena juurde ?vanausuliste palvemajadesse? pühakodadesse sisenemisel peavad meestel olema pikad püksid jalas ning naistel seelik seljas ja pearätt peas.

Avo Suurvärav

blog comments powered by Disqus