Tee kõik, mis võimalik, täida kõike, mis vajalik

Õnnetus ei hüüa tulles, kuid miskipärast on tagantjärele tarkust oi kui palju – kui oleks teinud nii, poleks seda juhtunud. Mõtted, mida oleks võinud teisiti teha, närivad inimest elu lõpuni ja muutuvad lõpuks nii painavaks, et nende raskuse all võib looka vajuda. Aga ometi on võimalik paljut vältida, pidades kinni reeglitest, mis on juba kokku lepitud.


Paljude auto- ja motikajuhtide stiil liikluses viitab küll sellele, et liikluseeskirjad ja üldinimlikud nõuded oleks justkui nende personaalseks kiusamiseks välja mõeldud.  Ei aduta, et iga kiirusepiirang kui ohu märk toetub Maanteeameti täpsele statistikale. Et kui juba mingi hoiatusmärk või viit on teele kuvamiseks nähtavale tõstetud, siis on siin oht, millele tähelepanu juhitakse. Mõjub tüütu kordusena palve, et sõiduvahendite omanikud ja juhid oma masinad korda teeks.

Samuti on oluline, ka kõige kuumema ilma korral, kasutada mootorrattaga sõites turvariietust ja kiivreid. Jah, on palav, on vastik, aga need päästavad teid, see on teaduslikult tõestatud. Alati ei tea täpseid põhjusi, miks üks või teine asi juhtub. Õnnetused toimuvad juhuste kokku langemisel. Juhuste minimeerimine on kõigi võimuses ning vahel piisab vähesest, et traagika ära hoida.

Meelde tasub tuletada ka seda, et liikluses ei vastutata mitte ainult enda, vaid kõigi kaasliiklejate eest. Nad on täpselt samasuguste tunnetega inimesed, nagu sa ise, ja soovivad samuti viibida sel planeedil võimalikult kaua.

blog comments powered by Disqus