Teatrituli jõuab Põltsamaale

Teatritulega kõik Eesti maakonnad läbi sõitev Rändteater alustas oma reisi möödunud nädalavahetusel Harju- ja Saaremaad külastades. Täna ollakse Ida-Virumaal ja homme Valgamaal. Jõgevamaa päev on järjekorras viies.

 Põhiliselt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia teatritudengitest koosnev Rändteater jõuab Puhu risti ülehomme keskpäeval ning liigub sealt rongkäigus kesklinna kultuurikeskuse juurde, kuhu püstitatakse laager. Välja pannakse teatriaasta näitus ning kultuurikeskusse sisustatakse filmituba, kus saab vaadata telelavastuste ja teatrifilmide programmi.

“Näituse ülespanek ja filmitoa sättimine võtab natuke aega, aga kella kaheks peaksime omadega kindlasti valmis olema,” ütles Rändteatri direktor Margus Kasterpalu. “Filmitoas saab publik demokraatlikul viisil otsustada, missuguseid filme missuguses järjekorras vaadatakse. Rändteatri laagris hakkavad aga tegutsema töötoad, kus lapsed saavad mängulises vormis osa lavastuse sünnile tavaliselt eelnevatest tegevustest, nagu teksti õppimine, dekoratsioonide tegemine, plakatite üleskleepimine jne.”

 Laagrisse püstitatakse väike välilava ning seal hakkavad musitseerima rahvamuusikud. Üles jääb laager umbes kella seitsmeni õhtul: siis tuleb hakata asju kokku pakkima, et järgmisse peatuspaika edasi sõita.

Kolm etendust ja kontsert

Rändteater toob kaasa kolm lavastust ja ühe kontserdi. Kell 15 mängivad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengid kultuurikeskuses Mati Undi tekstil ja Rein Rannapi muusikal põhinevat lastelavastust “Tinasõdur, baleriin ja siga” (lavastaja Ingo Normet, kaasa teeb ka Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja vilistlane Meelis Põdersoo), kell 17 kannavad Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid Pajusi pargis ette Katri Aaslav-Tepandi lavastatud koguperetüki “Kilplased”, kell 19 on Põltsamaa kultuurikeskuses Eesti Draamateatri külalisetendus “Aabitsa kukk” (Andrus Kiviräha monotükk autori enda lavastuses ja Tõnu Ojaga peaosas) ning kell 21 annavad lossihoovis ühiskontserdi Rändteatri näitlejad ja ansambel Genialistid.

 Pajusisse minnakse “Kilplasi” mängima sellepärast, et seal on samal päeval suurem rahvapidu ja rohke publik seega kindlustatud. Teatripäevade kohapealsed korraldajad kartnud nimelt, et kui kõik kolm etendust Põltsamaale planeerida, võib mõni neist vaatajate poolest lahjaks jääda.

Igale maitsele

 “Teatripäevadele kaasa võetavad lavastused valisime nii, et vaatamist jätkuks eri vanuses ja eri maitse-eelistusega vaatajale,” ütles Margus Kasterpalu. “Tänu sellele pakub teatripäev hoopis enam võimalusi teatrit tutvustada kui tavalised külalisetendused.”

 Harju- ja Saaremaa rahvas võttis Kasterpalu sõnul Rändteatri “dessandi” soojalt vastu. Ainult õhtusele teatritudengite ja Genialistide kontserdile tulnuks tema meelest natuke aktiivsemalt reklaami teha: Keila lauluväljakul polnud kuulajaid sugugi nii palju, kui sinna oleks mahtunud.

Põltsamaa teatripäevale, rongkäik Puhu ristist kesklinna kaasa arvatud, on oodatud kõik teatrihuvilised. Rändteatri etendused “Tinasõdur, baleriin ja siga” ning “Kilplased” on publikule tasuta, “Aabitsa kuke” etenduse pääsmed maksavad 80 ja 60 krooni ning lossihoovi kontserdi pääse 80 krooni.

Teatritule teekond kestab 13. augustini. 12. augustil peetakse Tartus selle paistel suurt eesti teatri sünnipäevapidu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus