Teatrikuu lõpetavad mulgikeelsed näitemängud

Karksi valla Lilli küla Nava talu on viimasel kolmel suvel endast kõnelema pannud. Märtsikuu viimasel nädalavahetusel näitab sealseid mulgikeelseid näitemänge telekanal “Neljas”. Külarahvaga koos mängivad näitlejad Lembit Eelmäe, Raivo Adlas, Arvo Raimo ja Riho Rosberg.

“Palju inimesi on pika vahemaa tõttu jäänud Navale tulemata. Nüüd on neil võimalus näha televisiooni vahendusel kõiki kolme mulgikeelset näitemängu kolmel õhtul järjest,” räägib näidendite autor, Nava talu peremees Jaak Kõdar.

Tema otse Eesti-Läti piiril asuv põlistalu on viimasel kahel aastal lisanud ka talvise ürituse, nimelt lauldakse Eesti Vabariigi aastapäeval riigipiiril koos lätlastega isamaalisi laule. Eeslauljaks oli juba teist aastat Erich Krieger.

Tänavu 23. veebruaril avati seal Eesti Vabariigi sümboolne laulupiiripost nr.1, kus on alati matkajate ja marjuliste jaoks varuks ka laululehed.

Saatekavades on viga

Nava talu ostis Polli mõisnikult Georg von Strykilt 28. juulil 1866 päriseks Jaak Kõdari esiisa, kelle nime taga seisis talukaardil kolm risti. Kuna Lilli külas olid sügavad kultuuritraditsioonid ning näitemängude mängimine ja kirjutamine üsna tavaline, otsustas peremees Jaak Kõdar kirjutada näitemägu talu vabaksostmisest. Esimene 3-vaatuseline näitemäng “Kolm risti” valmis talu ostmise 140. aastapäevaks.

Pudelist välja lastud dzhinni pole kellelgi õnnestunud tagasi ajada. Nii valmis Jaak Kõdaril 2007. aasta suveks järgmine näitemäng “Muinassaar”. Ehitati uus välilava ja vaatajad said purikatuse, paik sai nimeks Nava Lava.

Möödunud aastal oli külarahval juba julgust nimetada oma üritus festivaliks. Näidendi pealkirjaks oli “Jukra”. Festivalil lõid kaasa nukuteatrid, Naukseni vald piiri tagant, ooperilauljad, Erich Krieger, tuntud sportlased Janis Lusis ja Margus Hunt. Publikut oli saabunud üle Eesti.

iii

Mati Põldre salvestas kaks etendust DVD-le, “Jukra” lavastaja on Silvia Soro ja režissöör Artur Granström.

iii

Nii neid nüüd telekanal “Neljas” näidata saabki. Kahjuks olid mõned telekavad enne Jaak Kõdari ja telekanali lepingu allkirjastamist juba trükitud ja seetõttu leidub mõnes kavas Nava Lava etenduste alguskellaajal hoopis saade “Rännumehed”. Jaak Kõdar palub teatrisõpradel sellest mitte ennast heidutada lasta. Telekanali koduleheküljel www.neljas.ee on kõik õigesti kirjas ja teatriõhtute algusajad on reedel, 27. märtsil kell 21.25, laupäeval, 28. märtsil kell 21.05 ja pühapäeval, 29. märtsil kell 19.30.

iii

Priiusel ei ole hinda

iii

Kõik kolm talunäitemängu räägivad Nava talu ja selle inimeste saatusest. “Kolm risti” jutustab talu vabaks ostmisest ning esimesest ja teisest peremehest Jaagust ja Johanist; “Muinassaar” 1944. aastal end siin varjanud Otto Tiefi valitsuse põllutööministrist Kaarel Liidakust ja taluperenaisest Lehtest. Kolmas,  “Jukra”, räägib aga talu kolmandast peremehest Arturist, kellest sai Rootsis tuntud usutegelane. Näidenditriloogia kannab pealkirja “Priiusel ei ole hinda” ja see on pühendatud Eesti Vabariigi 90. aastapäevale.

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus