Teatetants – kergejalgne teekond Mustveest Tartu poole

<span>

Jõgevamaale jõudis  20. augustil Tallinnast Raekoja platsilt alguse saanud Teatetants esmaspäeva pärastlõunal, kulgedes rõõmsalt Mustveest läbi ning mööda Jõhvi-Tartu maanteed ülikoolilinna suunas.

Esmaspäeva õhtul veidi enne kella seitset valitseb Kose bussipeatuse lähedal teeristil, kuhu Puurmani tantsijad kogunema pidid, udune ja sombune vaikus. Loomulikult tekib  esimestel tulijatel kohe kahtlus, kas ikka ollakse õigel ajal õiges kohas. Mööduvad autod annavad signaali,  meie lehvitame rõõmsalt ja lootusrikkalt. Huviline pereisa autotäie põnnidega peatub korraks. Tema teab rääkida, et Mustvee pool tantsitakse päris hoolega.

Tänapäeva tehnikaime  mobiiltelefon päästab meid infosulust. Kohale jõuab ka nii Lustivere naisrühma kui Puurmani tantsurühmade juhendaja Ülle Ant, kes teab, et peame otsima posti numbriga 14. Nii reisime veel mõned kilomeetrid Mustvee poole ja juba hakkab paistma triibuseelikuid ja helkurveste. Näod on kõigil naerul ja silmad säravad — peotunne ongi käes! 

Peaasi — tantsi! 

Pisike rambipalavik käib loomulikult asja juurde. Kes kahetseb, et kergel käel tulekulubaduse andis, sest ei oska enda arvates ühtki kavas olevat tantsu, kes püüab veel “koera sööta”, kui “hunt juba karjas”. “Oot, milline see “Kupparimuori” muusika on, ja kuidas käib “Viru valts”?!

Ümisetakse viisikatkeid ja tehakse teeservas kiirtrenni. Kui korraldustoimkonna auto mööda sõidab ja sealt ootajaile südamele pannakse, et nad igal juhul tantsiksid, tulgu saateautost millist muusikat tahes, on selge, et sammude täpsuse ja koreograafilise kauniduse pärast pole tõesti põhjust muretseda.

Ja juba kepsutabki “Meie Mari” kohale, annab teatepulga — ja läksime! “Viru valts” vaheldub “Savikoja venelasega”, “Neljäpuari” järel tuleb “Kupparimuori” ja siis algab kõik jälle otsast. Muusikaautost hüütakse komplimente ja antakse teada, palju veel tantsida jäänud. 

Mitu neid meetreid oligi?

Distantsiinfo tantsijaid tegelikult ei huvita, sest sünergia on tekkinud ja kulgejail on tunne, et lubatud 400 meetri asemel oleks neil lusti ja jaksu veel vähemalt kilomeetriks.  Aga juba tuleb teatepulk Lustivere rühmale edasi anda. Hetkeks tekib tunne kui lapsel, kel mänguasi käest võetud. Tahaks näha, mis edasi saab, tahaks näha varahommikust jõudmist Tartusse…

Siiski saame veel “lisapala”. Saatemeeskonnal on ilmnenud kerge tehniline tõrge. Auto seisab ja Lustivere omad kepsutavad Lauri Saatpalu humoorikate laulude saatel ümber auto. Loomulikult liituvad nendega õhinal teatepulga üle andnud, kes veel ära sõita jõudnud pole. Ka mõned saatemeeskonna noormehed ei suuda üldises trallis kõrvaltvaatajaiks jääda. 

Kestab pühapäevani 

Teatetantsu korraldab Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts ja see kestab 28. augustini. Lakkamatult tantsides ja musitseerides  läbitakse 15 maakonda, et ühendada sel moel kogu Eesti rahvas. Tantsitakse lakkamatult ehk 24 tundi ööpäevas, see tähendab, et ühe rühma lõpetamisel alustab kohe teine rühm. Keskmiseks liikumise kiiruseks on arvestatud 5,5 km/h. Teekonnal tehakse ka 15-minutilisi liikumispause, tantsides sel ajal kohapeal.

Teatetantsu marsruut

*Tantsides läbitakse 1000 km Eestimaa maanteid
*Kaheksa ööpäeva jooksul läbitakse põhiliselt riigimaanteid marsruudil Tallinna Raekoja plats – Lagedi – Aruküla – Albu – Ambla – Rakvere – Kiviõli – Jõhvi – Mustvee – Tartu – Uue-Antsla – Tõrva – Karksi-Nuia – Audru  – Virtsu

*Kuivastust minnakse Valjala kaudu Triigi sadamasse

*Sealt  edasi Sõru – Emmaste – Heltermaa – Rohuküla – Haapsalu – Risti – Märjamaa – Tallinna Raekoja plats.

i

HELVE LAASIK

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus