Teatepulga õigeaegne üleandmine

Tormiliste 1990ndate algul sündis Eestimaal musttuhat firmat, ka põllumajanduses, kellest enamik varem või hiljem hingusele läksid või saatusekaaslastega ühinesid. Nii tekkis kunagisest Torma sovhoosist koguni 15 ettevõtet, teiste seas ka Torma Põllumajanduse Osaühing ehk lihtsalt POÜ. Järgnenud aastatel tõmbasid teised järjest enam otsi kokku, POÜ aga seevastu kasvatas kandepinda.

Nii on tänaseks päevaks jõutud olukorda, kus Torma Põllumajanduse Osaühing annab toodangut rohkem kui kunagine nimekas sovhoos, kuid töötajaid on ettevõttes kümme korda vähem. Kunagise 360 töötajat asemel on praegu 37. Ja kõik need veerandsada aastat, alates firma loomisest tänavuse aastani on vedanud ettevõtet Ahto Vili. Mitmekülgne võimekas mees nagu Carl Robert Jakobsoni maadele kohane.

Nüüd otsustas Vili nagu tipptegijale kohane loovutada teatepulk noorematele. Sest iga eluetapp saab mingil hetkel lõpu, et teha ruumi uuele. Aasta alguses välisinvestoritele müüdud Torma põllumajanduse lipulaev ei kao kuhugi. Säilivad töökohad ja kindlasti ootavad ees uued väljakutsed. Lootustandev on seegi, et Vili järglaseks saab Põltsamaa Kulude põllumajandusdünastia esindaja Toomas Kulu.

Kokkuvõtteks võib öelda, et põllumajanduslik tootmine ei kao Tormast kuhugi, vaid jätkub uuel kujul uues vaimus. Nii nagu kogu eesti põllumajandusele iseloomulik. Ja ei pea seepärast kartma ka välismaised omanikke, sest maa ja tootmine jäävad ikka kohapeale. Elu areneb edasi, nii nagu on Tormas läbi aastakümnete põldu haritud ja piima toodetud.   

blog comments powered by Disqus