Teadlaste öö Tartus

Teadlaste öö – see kõlab huvitavalt ja samas kutsub kindlasti kõiki minuealisi uudistama, millega on tegu. Meie kooli 6., 8. ja 9. klassil oli õnn külastada 26. septembril Tartu teadlaste öö festivali.

Esimene sihtpunkt oli Tartu Tervishoiu Kõrgkool. Seal tehti meile ekskursioon, mille käigus tutvustati palateid, kus õpivad ja praktiseerivad arstid ja õed, räägiti röntgenist ja selle kiirgusest ning kui ohtlik see on.

Järgnevalt suundusime õpitubadesse, juba põues vaimustus ja soov uut teada  saada. Esimeses õpitoas räägiti musta värvi tindist. Kõigepealt värvisime väikese paberi pastakaga ära ja siis panime selle peale hapet. Saime teada, et must tint ei olegi tegelikult sellist värvi, nagu see silmale paistab.

Piima õpitoas saime teada piimaga seotud saladusi. Piim oli pandud katseklaasidesse ja mensuuridesse ning sinna tuli lisada keemilisi aineid. Kui piim läks roosaks, oli sellele lisatud söögisoodat, sai selgeks. See piim, mis värvi ei muutnud, oli tavaliselt poest ostetud ja seda joovad inimesed iga päev.

Pärast Tervishoiu Kõrgkooli läksime Füüsikumi. Seal tutvustati meile elektrit ja tehti palju katseid. Osa meist meisterdas endale õhupallist kitarri. Saime endast ka elektrit läbi lasta, nii et juuksed püsti tõusid. Nägime veel hambaharja otstest tehtud harju, mis liikusid patarei  abil.

Selleski veendusime, kui mustad meie käed on ja kui palju baktereid nende peal on. Nüüd küll meie hulgast keegi käte pesemise vajalikkuses ei kahtle, tahan loota. Ja kui vaid oskaks ette kujutada, mis kõik veel meie hammaste peal on – meie teame ja väärtustame hambapesugi, hea, kui see toimuks õhtul kuni 3 minutit.

Teadlaste öö oli tõeliselt tore, kasulik, huvitav ja väga õpetlik. See andis mulle palju uusi teadmisi meid ümbritseva keskkonna kohta. Soovitan kõigil sinna minna ja uusi teadmisi saada. Mine tea, ehk kunagi tekib ka endal tahtmine teadlase elu proovida.

EVELIIS VÄLJAOTS Laiuse põhikooli 6. klassist

blog comments powered by Disqus