Tasuvat tööd pole lihtne leida

Küsitlesime seitsetteist esimesena ette juhtunud noort inimest ja pärisime nende töövõimaluste kohta. Enamik küsitletutest on endale suveks töökohta otsinud ja umbes pooled neist selle ka leidnud.

Töökoha otsing on väga piinarikas protsess, eriti just nooremate jaoks. Teismelisi ei peeta võimekateks ega usaldusväärseiks ja seetõttu eelistatakse vanemaid. Et noored saaksid omandada oma esimesed töökogemused, on vaja neile võimalus anda. Jõgeva Täiskasvanute Keskkooli õpilane, 18-aastane Maria pole tööd leidnud seetõttu, et igale poole on vaja kogemustega töötajaid. ?Aga noortel pole ju kogemusi!” tõdes ta. Nii tekibki noorte jaoks suletud ring.

Kuid hakkajamatele noortele on töökohaotsingud õnneks lihtsustatud. Tänapäeval korraldavad koolid noortele töö- ja puhkelaagreid. Seal on võimalik raha teenida ja ka lõbusalt aega veeta. 13-aastane Kadi Laiuse Põhikoolist väitis, et tasu on laagris paari töötunni kohta piisav. Erinevates koolides on sihtrühmaks erinevas vanuses õpilased.

Kui käsi sees

Töötavad noored on töökoha saanud enamasti tutvuste kaudu. Kes alles plaanivad tööd otsida, kavatsevad küsida kõigepealt tuttavate käest.

Kahekümneaastane Mereakadeemia õppur Mihkel teatas pikemalt mõtlemata, et tööd on võimalik saada, kui on tutvused. Tutvuste kaudu on võimalik saada veidi tasuvamat tööd kui mujalt, sellepärast ongi suhtlemisvalmis noortel rohkem võimalusi suuremate summade teenimiseks. Vahel piisab ka sellest, kui sõbral on vajalik tutvus.

Kellel pole piisavalt mõjukaid tuttavaid, peab tegema füüsiliselt raskemat tööd. Lihtsam on saada rohima, marju või kurke korjama vms.

Maasikakasvatajaid on Jõgevamaal piisavalt ja nende juures on võimalik väga suurel osal noortest tööd leida. Maasikaid korjavale Triinule see töö istub. ?Tahtsin sellist tööd, et saaks väljas olla. Suvel on ilus ilm ja ei tahaks sees passida,? lausus ta.

Teisalt on maasikate korjamine füüsiliselt raske ja poisid sinna eriti ei kipu. Nemad otsivad midagi tasuvamat. Üheks sihiks on ühtlasi ka ilusad lihased ja tõmmu keha. Paljude tütarlaste arust oleks suvel tore last hoida. Maria arvates annab lapsehoidmine ka vajalikke kogemusi.

Otsi kohta, kus sa saad

Paljud küsitletud noortest pole töökoha otsingutega veel alustanud või on väga kiiresti alla andnud. Nende arust on mõttetu otsida, sest soovitud tulemusi nagunii ei saavutata. Mõned aga ei taha ega viitsigi suvel tööd teha, sest vanemate rahakoti peal on palju mugavam ?liugu lasta?.

KRISTIINA KOKK
TRIIN SAAR

blog comments powered by Disqus