Tasuvat ja meelepärast tööd on noortel raske leida

Noori küsitledes selgus, et Jõgevamaal on kõige tüüpilisemaks noortele pakutavaks suviseks tööks füüsiline töö. Näiteks rohimine, marjade, tomatite ja kurkide korjamine. Jõgeval elav Kaidi (15) pole küll rahul pakutava tööga, ent teenib siiski raha maasikakorjajana. ?Üldiselt  on minuvanusel suvel raske normaalset tööd leida. Põhiliselt on ainult rohimine, marjade korjamine, kasvuhoonetööd ja muu selline,? rääkis Kaidi. Raha on siiski vaja teenida ja kuigi väsitav töö noortele meelepärane pole, on siiski maasikapõllud ja kasvuhooned tegusaid noori inimesi täis. ?Praegu käin maasikaid korjamas, palavate ilmadega on päris väsitav ja selg jääb ka küürutamisest valusaks, aga ma saan maasikatest isu täis süüa ja samas ka päikest võtta,? jäi Kaidi oma töö suhtes optimistlikuks.

Tutvused tähendavad head töökohta

Poisse aga kohtab maasikapõllul ja kasvuhoones üldiselt vähe. Nemad eelistavad mehisemaid töid. Põltsamaal elav Rainer (16) pole veel meelepärast tööd leidnud. ?Olen tööd otsinud küll, aga siiani pole midagi sobivat leidnud. Päris igat tööd ma ka teha ei taha, näiteks maasikaid korjata,?  rääkis ta.

Rainerile oleks meeltmööda näiteks ehitamine, milleks on aga vaja spetsiifilisi oskusi ja kindlasti ka tutvusi. Et hea töökoht leida, peavad ikka tutvused olema. Tänapäeval muud võimalust pole,? lisas ta.

Tartus õppiv Siim (18) töötab mitmendat suve ehitajana. ?Sain tööle tänu varasematele kogemustele ja tutvustele. Sellise töö juures peavad mõningad oskused ikkagi olemas olema. Töö mulle meeldib ja suve kohta teenin ka piisavalt hästi. Ilma tutvusteta pole aga erilist lootust meelepärast töökohta leida. Eriti õpilastel, sest pole erialast haridust, oskusi ega kogemusi,? tõdes Siim.

Kes otsib, see leiab

Noored, kellel vajalikud tutvused meelepärase töö leidmiseks puuduvad, ei peaks sugugi meelt heitma. Visa otsimise ja suhtlemisega on võimalik paljugi saavutada. Hea võimalus selleks on osaleda töö- ja puhkelaagrites. Tänavu korraldatakse Jõgeva maakonnas selliseid laagreid Pajusi, Palamuse, Puurmani,  Põltsamaa ja Jõgeva vallas ning Põltsamaa linnas.

“Peamine on ise tööga rahul olla ja võtta seda kui järjekordset kogemust ning end mitte tööga ära kurnata, sest kooliõpilastele on suvi eelkõige puhkuseks raskest koolitööst,? ütles Rainer.

TRIIN SAAR

blog comments powered by Disqus