Tasub hoida kainet meelt

Lähipäevil kosuvad paljude eestlaste rahakotid erakordselt kõvasti: II samba väljamaksed kestavad terve septembrikuu ja kõik, kes hiljaaegu soovisid pensioniraha kohe kätte saada, seda raha ka näevad.
Lühike tänavaküsitlus Jõgeva linnas näitas, et ennekõike kulub raha kodule, hobidele ja tervisele. Suhu saavad uued hambad, kodu värskema ilme, mõni ostab uue kodugi. Üks elanikest avaldas soovi osta uuemat fototehnikat, sest fotograafi läheb pereüritustele alati vaja. Paraku ei maininud keegi küsitletutest investeerimist, raha tarka paigutamist ja seeläbi kasvatamist. Olgugi et just investeerimisest on viimasel poolaastal väga palju räägitud.
Tõsi, ilmselt saavad mõnedki inimesed pensionirahast suu korda teha ja rohkem tervisesse panustada. See, mis muidu pole aastate jooksul võimalik olnud, on nüüd käega katsutavas kauguses. Aga see tähendab, et summat, olgu ta nii pisike või suur kui tahes, tuleb osata mõistlikult paigutada. Sest tulevikus tuleb ka elada. Ning mõelda, et ega pensionini niikuinii välja ei vea, ei tasu. Ei tasu peituda ka väite taha, et investeerimine on liiga raske. Vastupidi: selleteemalisi teadmisi, kirjandust ja isegi telesaateid tuleb nii palju peale, et rahatarkuse taha ei tohiks enam midagi jääda. Tuleb vaid ise initsiatiivi näidata.
Ka kelmide ja petturite eest tuleb iseend ja lähedasi kaitsta rohkem kui kunagi varem. See tähendab, et iga telefonikõne peale ei tohi hakata ülekandeid tegema, enne tuleb ikka tausta uurida ja nõu pidada.
Me oleme viimastel kuudel näinud mitmeid skeeme, millest üks on targem kui teine. Ühelegi telefonikõnele või saadud e-kirjale ei tohi uisapäisa reageerida, vaid enne nõu pidada. Siis saab rahast ka täit rahulolu tunda.
Seega, kes pensioniraha välja võtsid, säilitage kaine meel ja mõelge, kuidas summaga mõistlikult toimetada.

blog comments powered by Disqus