Tartus tulevad sel nädalavahetusel eksootilised hansapäevad

Tänavu suvel toimuvate Tartu hansapäevade kandev idee on eksootiliste rahvuste, kultuuride, vaatemängude ja käsitöö tutvustamine.

Eelmisel aastal käis Tartu hansapäevadel ka palju jõgevamaalasi. “Lustimist jätkust suurtele ja väikestele, vanalinna kohal oli tunda tõelist keskaja hõngu. Elevust tekitas näiteks see, kuidas jala- ja käepakkudes, millega keskajal korrarikkujaid karistati, oli võimalik ka ise linnapeal liikuda,” rääkis Vooremaale Katrin Jõgevalt, kes mullu hansapäevi külastas.

Aastal 2006 toovad Tartusse oma rahvakultuuri, kunsti, muusika, teatri ja tantsu india, ungari, itaalia, hispaania, türgi, belgia, vene, ukraina, tatari, usbeki, t?uva?i, norra, läti, soome, setu ja võro esindajad.

Eksootilised vaatemängud, mida vaatama tasub minna, on suurejooneline avatseremoonia Raekoja platsil, tuleetendus Emajõel, maastiku tuleetendus ja kesköine rüütliturniir Toomemäel, karnevaliöö ja muinasjutupäev Tartu südalinnas, maski- ja karaktertantsude etendus ning lillede etendus Raekoja platsil, Tokyo  Philharmonic Choruse kontsert Jaani kirikus, Antiik-Kreeka filosoofid ja muusade kunstiõu Jõelinnas, Egiptuse, Maroko ja Nuubia tantsud Lastelinnas, meetuba ja  maalammaste õu ning sigade ja hobuste hoov Maalinnas.

Korraldustoimkonna andmetel müüakse hansalaadal eksootilist käsitööd, idamaistest looduskivimitest ehteid, käsitsi valmistatud seepi, sepiseid, restaureeritud talumööblit, punutisi, metslooma- ja lambanahka, looduslikest ja keraamilistest materjalidest tooteid. Esindatud on vene, iiri, itaalia, prantsuse, gruusia, armeenia rahvusköögid, eksootilised puuviljad, linnulihatooted, idamaised maiustused, vürtsid ja maitsetaimed.

Eesti tarkadelt saab õpetust taimedega ravitsemise ja loitsimise kohta, vildimeistrid näitavad nõelviltimise tehnikaid ja pilliroomeistrid õpetavad roopillide valmistamist. Maalinnas saab vokil ja kedervarrega kedrata, punuda näpunööri ja teha linatöid. Antoniuse õuel õpitakse meisterdama haldjatiibu, modelleerima skulptuure, proovima nahatrükki ja vitraa?ivalmistamist. Tutvutakse keskaegse Tartuga, Jaani kirikuga, mediteeritakse Tiibeti vihmapilli, kellade ja samaani trummi saatel ning võetakse ette patukustutusrännakuid.

Eksootiliste hansapäevade eesmärk on pakkuda elamusi kogu perele, lubavad korraldajad.

JÜRI LEESMENT

blog comments powered by Disqus