Tartus peetud konverentsil analüüsiti Adavere läkaköhapuhangut

Esmaspäevast kolmapäevani Tartus peetud täienduskonverentsil Kliinik 2009 tutvustas Tartu Ülikooli Tervishoiuinstituudi dotsent Katrin Lang haiguspuhangu epidemioloogilist analüüsi 2003. aastal Adaveres toimunud läkaköhapuhangu näitel.

Dotsent Lang märkis oma ettekandes, et Adaveres aset leidnud läkaköhapuhangus oli haigestunuid küllaltki  palju. „Tollal Adavere Põhikoolis õppinud saja viiekümnest

õpilasest haigestus 54. Niinimetatud ründemäär ehk haigestunute osakaal oli 36 protsenti,” lisas ta.

„Läkaköhapuhangud pole Eestis eriti sagedased ja arvan, et mõned jäävad ka tuvastamata. Adavere  juhtumi uurimise algatasid Tartu lastekliiniku infektsiooniarstid. Põhjalik uurimine, lisaandmete kogumine, küsimustikud haigestunutele, lisaandmed vaktsineerimise kohta ja selle analüüsimine andsid väärtuslikku infot. Näiteks  selgus, et haigestunute seas oli vaktsineerituid vähe, sest pered olid liikuvad ja seetõttu jäid lapsed vaktsineerimata.  Selgus ka, et vaktsiin ei olnud haiguse tõrjeks kõige efektiivsem,” tõdes ta.

Katrin Langi sõnul valmisid nii tema ettekanne kui ka rahvusvaheline teadusartikkel koostöös tervisekaitsetalituse spetsialisti epidemioloog  Antonina Järviste ja perearst Sirje Alusaluga.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus