Tartus kestab Maamess

Tartu Näituste messikeskuses jätkub täna XIX maamess, mis ühendab endas rahvusvahelist põllumajandusnäitust, rahvusvahelist puidutöötlemis- ja metsandusnäitust, toidumessi ja aiandusnäitust. Eksponente on üheksast riigist kokku 270, kümmekond Jõgevamaa esindajat nende hulgas.

“No maamessile peab ikka tulema, muidu arvatakse, et oled surnud. Väljapaneku mahus ei saa ka järele anda, muidu arvatakse, et sul läheb halvasti,” ütles Tabiveres tegutseva OÜ Same tegevjuht Tarmo Tein. “Meil on messiplatsil isegi oma püsikoht, mida me aastaid käest pole andnud.”

Same senisele toodangule, põllumajandus- ja teehooldusmasinatele lisandusid hiljuti tõstukiga metsaveokärud. Üht tõstukit võis neljapäeva hommikul, kui Vooremaa esindus messil käis, ka töötamas näha.

“Arvasime, et kindlasti tahab nii mõnigi messikülastaja meie uudse paralleelkinemaatikaga tõstukiga töötamist proovida, seepärast lõime selleks vajalikud tingimused,” ütles Tarmo Tein. “Neil, kes varem vaid teleskooptõstukit proovinud, läheb selle masina juhtpuldis kohe nägu nalja täis, sest selgub, et haarats pääseb ka sinna, kuhu teleskooptõstuki puhul ei pääse, ning kogu töö saab ära tehtud kiiremini ja otstarbekamalt.”

Nii mõnigi messile toodud Same masin rändab Tartust otse uue omaniku õue. Lumepuhureid nende hulgas küll arvatavasti pole, sest neid niipea vaja ei lähe. See-eest müüdi neid talvel oma nelikümmend tükki maha.

Ka Jõgeval tegutseva ja põllutehnikat müüva ASi A. Tammel nõukogu esimees Arvi Tammel kinnitas, et maamessile minemata jätmine võrduks enda surnuks kuulutamisega, seepärast on nad igal kevadel Tartus kohal. Neil on peale väliplatsi, kus saab näha suuri masinaid, boks ka messihallis, kus klientidega mugavamates oludes suhelda saab.

Tipptase pole taastunud

“Viimased paar-kolm aastat on kõigile põllutehnika müüjatele väga rasked olnud, sest põllumeestel pole kallite masinate soetamiseks raha olnud,” ütles Arvi Tammel. “2008. aasta — see oli müügi tippaasta — taset pole veel keegi saavutanud ning Leedu firmade Eesti turule tuleku tõttu on ka konkurents tihedamaks läinud. Ent kui kahel viimasel aastal olid ka pangad väga kitsid põllumeestele laenu andma, siis nüüd on nad veidi lahkemaks läinud ja mõnigi põllupidaja julgeb hakata vahepeal tekkinud “auke lappima”.”

Et AS A. Tammel müüb ka Itaalia firma Bargam taimekaitsepritse, võis nende boksis ja väliplatsil energiliselt toimetamas näha selle firma müügiesindajat Vincenzo Gasperit. Arvi Tammeli sõnul korraldavad nende firmad juuli alguses koos ka Bargami pritside esitluse Jõgeva Sordiaretuse Instituudi põldudel.

Ka Sordiaretuse Instituut ei piirdu messil halliboksiga: kartuliseemne müümiseks hõivasid nad ka väliplatsi. Ning kartuliseeme läheb tänavu nagu soe sai.

“Mulluse kehva kartulisaagi tõttu küsitakse poes praegu söögikartuli eest rohkem kui meie kvaliteetse seemnekartuli eest võtame, nii et kes vähegi saab, üritab tänavu kartuli maha panna,” ütles instituudi kartuliosakonna teadur Ilmar-Aarend Polli.

Halliboksis pakkusid instituudi naised köögivilja- ja muruseemet.

“Aga ega me üksnes müügiga tegele, me tutvustame ka meie instituudis aretatud sorte ning jagame ostjatele kasulikku nõu köögiviljade ja muru kasvatamiseks,” ütles heintaimede osakonna teadur Sirje Tamm. “Kõike, mida inimesed soovivad, meil siiski pakkuda pole. Keegi küsis näiteks seemet sellise muru jaoks, mis ainult kahe sentimeetri kõrguseks kasvakski. Tunnistan, et selline niitmisvaba muru oleks tore küll, aga kust selliste rohttaimede seeme tuleks? Generatiivvõrsed ei saa kuidagi nii madalad olla.”

Fookuses on naiste tantsupidu

Jõgevamaa Koostöökoda jagab messil boksi teise Leader-tegevusgrupiga, Tartumaa Arendusseltsiga.

“Tutvustame messil Jõgevamaa ettevõtteid ja mittetulundusühendusi, samuti Jõgevamaal toimuvaid sündmusi,” ütles Jõgevamaa Koostöökoja tegevjuht Aive Tamm.

Koostöökoja ja maavalitsuse ühiste jõududega üllitati tänavu aprillist detsembrini Jõgevamaal toimuvaid sündmusi tutvustav voldik, mida siis nüüd messil jagatakse.

“Erilise tähelepanu alla oleme võtnud muidugi 12. juunil Jõgeval peetava I Eesti Naiste Tantsupeo tutvustamise,” ütles Aive Tamm. “Laupäeval tuleb samal eesmärgil siia folklooriseltsi Jõgevahe Pere esindus, et messirahvale tantsida ja mänge korraldada. Kolme päeva jooksul jõuavad siin oma ettevõtmisi tutvustamas käia ka Sihtasutuse Kalevipoja Koda ja kogupere mängumaa Vudila esindajad.”

Koostöökoda kutsus messile kaasa ka mitu sõpra ja koostööpartnerit, kes samuti nende ja Tartumaa Arendusseltsi ühises boksis oma tooteid ja tegemisi tutvustada said. Nende hulgas olid peale juba mainitud Jõgevahe Pere, Kalevipoja Koja ja Vudila Jõgevamaa Omavalitsuste Aktiviseerimiskeskus, Piimandusühistu E-Piim, meetootjad Jüri ja Olvi Lugus Kubja talust, Sergei Jerjomini klaasistuudio, Põltsamaa Käsiteokoda, Kassinurme Naisselts ja Põltsamaa Jahiselts.

“Esindame siin tegelikult ka kõiki teisi Jõgevamaa jahiseltse,” ütles Põltsamaa Jahiseltsi esimees Margo Miljand. “Pakume siin ka natuke Adaveres tegutseva firma Cheffoods poolt kokku ostetud ja ettevalmistatud ulukilihast Soomes tehtud põdravorsti ning üritame näidata, et jahipidamine pole lihtsalt loomade tapmine, vaid vajalik töö, mida tuleb teha selleks, et mõnede loomaliikide populatsiooni mõistlikkuse piires hoida.”

Peale eelnimetatute esindavad Jõgevamaad messil veel Luua Metsanduskool ja Põltsamaa Ametikool, põllumajandus- ja metsatehnikat müüv OÜ Kiretec, marjakasvatusega tegelev OÜ Marimarta, katusefirma OÜ Olly ning põllumajandusmasinatega kauplev OÜ Sike Agri. Palume ette vabandust, kui keegi sellest loetelust välja jäi! Maamess lõpeb täna kell 16.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus