Kuigi kokkutuleku ametlik avapäev oli neljapäev, hakkasid eri maade motomatkajad Tartu Näituste territooriumil asuvasse laagrisse kogunema juba esmaspäeval. Teisipäeval-kolmapäeval oli neid kohal niipalju, et tasus huvilistele ekskursioone korraldada: valida oli Palamusele ja Laiusele, Endla Looduskaitsealale ning Mustvee ja Raja vanausuliste pühakodadesse viivate marsruutide vahel.
FIM-Ralli pikkade traditsioonide kohaselt algas kokkutuleku ametlik osa neljapäeval eri maade delegatsioonide sissesõiduga nn Park Ferme‘sse ehk kinnisesse parklasse. Viimane oli sisse seatud Tartu laululava taha. Kui Vooremaa esindus Tartu lauluväljakule jõudis, oli sinna graafiku järgi saabumas Horvaatia delegatsioon.
“Nüüd oleme juba kenasti graafikus,” ütles FIM-Ralli korraldustoimkonda kuuluv Jõgeva MC liige Urmas Kauniste. “Hommikul olime natuke hädas osalejariikide lippude laululavale üles saamisega ja mõningate valesse kohta pargitud autodega, millest osa pidime lõpuks lihtsalt teisaldada laskma. Aga see, et parklassesõidu tseremoonia hommikul tunnikese venib, on FIM-Rallil täitsa tavaline: tegemist on ju üsna suurte inimvoogude ühest kohast teise suunamisega.”
FIM-Ralli traditsiooni kohaselt tervitatakse iga maa delegatsiooni enne parklassesõitu nende riigihümniga. Tartu lauluväljakule kogunenud publikul oli üleeile võimalus sel moel ära kuulata 26 riigi hümnid. Kui Horvaatia, Austria ja paljude teiste riikide hümnid olid publikule võõrad, siis näiteks Itaalia oma kõlas üsna koduselt: seda mängitakse telekas ju iga kord, kui Vormel-1 etapivõit mõne Ferrari piloodi “saagiks” langeb.
Ametnikurollist välja
Soome hümnist ei maksa rääkidagi: see on neil meloodia poolest meiega suisa ühine. Soome motomatkajaid tuli FIM-Rallile 125. Ühega neist, Juhani Korhoneniga saime jutule kinnises parklas: nii tema kui meie tähelepanu olid äratanud kolm Soome numbriga päevinäinud mopeedi, mis olid ühe viimase peal vinge tsikli kõrvale pargitud.
“Ma arvan, et need on nimme siia pandud ? et kontrastiefekti tekitada,” naeris Juhani, lisades, et Soomest võib vabalt selliste “sääreväristajatega” Eestisse tulla, Hispaaniast aga vaevalt et keegi riskiks.
Seitsmeaastase motomatkajastaa?iga Juhani teeb oma igapäevatööd Soome rahandusministeeriumis. Tsikli turjal reisimine meeldib talle sellepärast, et see annab suurema vabadustunde ning võimaldab paremini ümbrust tajuda, kõrvalisemates maakohtades ringi kolada ja vabaneda mõneks ajaks ministeeriumiametniku natuke reglementeeritumast rollist.
“Kui ma riigiametnikuna töölähetusse lähen, ööbin mõistagi korrlikes hotellides,” ütles Juhani. “Motomatkal olen seevastu ka ühe Norra väikelinna baari põrandal maganud: mujalt ma lihtsalt seda lapikest vaba põrandat, kus magamiskott lahti lüüa ja esimest hommikust üle fjordi viivat praami oodata, ei leidnud.”
Vanad rivaalid
“1600 osalejat 26 riigist on üsna tavaline FIM-Ralli tase,” ütles FIMi motomatkakomisjoni koordinaator, inglanna Maggie Sutton. “Aga minu jaoks teeb siinse ralli eriliseks teadmine, et esimese FIM-Ralli ehk 1936. aasta Berliini tähesõidu võitis just Eesti motomatkajate esindus.”
Kuigi üritus kannab ralli nime, ei ole sellel võistukihutamisega mingit pistmist: riikidevaheline paremusjärjestus selgitatakse hoopis punktitabeli alusel, kusjuures iga osavõtja toob oma riigile ühe punkti iga tema poolt läbitud kilomeetri eest. Maggie Suttoni sõnul on rootslased ja itaallased olnud aastakümneid peamisteks FIM-Ralli esikohapretendentideks ja igavesteks rivaalideks. Kui FIM-Ralli peakorraldaja Igor Ellisson pakkus FIM-Ralli eelses usutluses tänavust võitu itaallastele, siis Maggie Sutton pidas tõenäolisemateks võitjateks siiski rootslasi: sõidukilomeetreid kogunes neil küll oluliselt vähem kui spagetimaa motomatkajatel, ent nad löövad massidega ? rootslasi on seekord FIM-Rallil tervelt 385.
FIM-Ralli on Suttoni sõnul väga tugevate traditsioonidega üritus.
“Kuigi eestlased ei ole enne FIM-Rallit korraldanud, on korraldustoimkond eesotsas Igor Ellissoniga kõigega hästi hakkama saanud ning üritus näeb välja just nii, nagu FIM-Ralli nägema peab.”
Ralli tipphetk on Suttoni sõnul täna kell 13 Ravila tänava pikenduselt startiv ja enne kella 14 kesklinna Vabaduse puiesteele jõudev Rahvaste Paraad: selleks puhuks lööb motorahvas end igapidi üles. Ja vaatamisväärsed on juba nende sõiduriistadki.
RIINA MÄGI