Tartu-Voldi pikamaajooks

Jooksu alustati kell neli hommikul Tartust. Osavõtjaid oli kümne ringis. Jooksu võitis Laiuse vallast pärit teatritegelane Karl Jungholz, kelle sünnist möödus 21. detsembril 125 aastat (suri 26. novembril 1925. a Tallinnas). Karl Jungholz oli näitleja ja näitejuht esiotsa Tartu “Taara” seltsis, hiljem aga “Vanemuises”, “Estonias” ja “Endlas”. Ta oli realistliku repertuaari ja mängulaadi algatajaid ja arendajaid eesti laval.

Teiseks jäi sel pikamaajooksul Konrad Wilhelm Mägi, kes sündis samuti 125 aastat tagasi, 1. detsembril 1878 Hellenurme vallas ja suri 15. augustil 1925 Tartus. Ta oli tuntud maalikunstnik ja andis 1916. a oma ateljees ka sellealast õpetust. K. W. Mägi oli üks kunstiühingu “Pallas” ja samanimelise kunstikooli asutajad. Ta oli 1919 asutatud kunstikooli esimene direktor ja juhtis kooli kuni 1924. aastani.

Konrad Mägi huvide hulka kuulusid üksteist segamata sport, näitekunst, muusika, kirjandus ja kujutav kunst. Spordis köitsid teda raskejõustikualad, mis nõudsid mehisust ja jõudu ning mis olid kindlustanud maailmakuulsuse Georg Lurichile. K. Mägi harjutas pommitõstmist ja oli uhke, kui suutis kahe käega tervelt viis puuda üles suruda. Vähemalt kaaslaste silmis oli see märkimisväärne saavutus. Samal ajal ei jätnud Mägi proovimata oma võimeid jooksmises, ujumises ja võimlemises.

Tollal demonstreeriti sportlikke võimeid sageli tsirkuseareenil või rahvapidudel, kus sellelaadsetele etteastetele järgnes näitemäng. Seetõttu osalesidki Konrad Mägi ja tema kaaslased spordi kõrval ka isetegevuslikes teatrietendustes.

MALLE RANNE, Eesti Spordimuuseumi teadur

blog comments powered by Disqus