Tartu Kunstimuuseumi uus näitus ärgitab end vähem tsenseerima

Tartu Kunstimuuseum avab täna õhtul duonäituse „Oksendan ja karjun oksendan ja karjun: sina minu õde sina minu õde“, kus eri põlvkondade kunstnikud Kadi Estland ja Netti Nüganen esitlevad oma uut loomingut.


Muuseumi esimesele korrusele laotuvad laiali isiklikud, kuid etendatud stseenid, milles avaldub fiktsiooniga segunenud argipäevareaalsus. Näitus kutsub oma intrigeeriva, masendava, kuid siiski lootustandva pealkirjaga üles positiivsele ühiskondlikule muutusele ja ärgitab ennast vähem tsenseerima.

Kuraator Marika Agu (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus) sõnul kasvas näitus välja äratundmisest, et majanduslik surve tingib ja soosib kunsti, mis läheneb üha enam anonüümsele, pseudoradikaalsele ja reguleeritud väljenduslaadile. Meie soov oli riskida ja püüda sellele vaheldust pakkuda. Kunstnikud loovad näitusesaali kaasaja inimeste portreed kombineerides argiseid ja koduseid materjale teiste ühiskondlikult laetud sümboolsete tähendustega.

2000ndate algusest alates feministlike teostega eesti kaasaegset kunsti kujundanud Kadi Estland eksponeerib sel näitusel installatsioone, mis on tehtud leidobjektidest ja tuttavatest materjalidest. Narratiivsete ja emotsionaalsete teostega juhib Estland tähelepanu monokultuuri taastootmisprotsessile.

Eklektilisuse ja spetsiifilisuse pingejoonel töötava etenduskunstniku Netti Nüganeni videoteosed avavad võõrandumise ja enesepaljastamise teemat, mängides stereotüüpidega neid tõsiselt võtmata. Tema videokollaažid põhinevad kiirendatud ja hüperemotsionaalsetel vestlustel õega, mis koosnevad teemaalgatusest, mis kuhugi ei jõua.

Tartu Kunstimuuseumis avatav näitus peegeldab kunstnike hoiakut ühiskonnas ja kunstiväljal käimasolevatesse protsessidesse. Nii Kadi Estlandile kui ka Netti Nüganenile on ühine jõuline autoripositsioon, vahetu ja emotsionaalne väljendusviis ning printsiip vältida teoste lõpetatust. Mõlemad kunstnikud töötavad kollaažitehnikas, valides selleks eri meediumid.

Näitusega kaasneb trükis, kus on avaldatud mõlema kunstniku luule- ja proosatekstid ning Marta Vaariku pildistatud näitusevaated, trükise kujundaja on Brit Pavelson. Näitust korraldab Tartu Kunstimuuseum koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega.

Maria Johanna Kull, Turundus- ja kommunikatsioonispetsialist

blog comments powered by Disqus